ارزیابان یونسكو جنگل های هیركانی را بررسی می كنند

ارزیابان یونسكو جنگل های هیركانی را بررسی می كنند

لوازم حیوان خانگی: ارزیابان یونسكو برای بررسی پرونده جنگل های هیركانی با هدف ثبت در لیست میراث جهانی، هفته سوم مهرماه به ایران سفر می كنند.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی با بیان این خبر اظهار داشت: پرونده جنگل های هیركانی بعنوان دومین اثر طبیعی با همكاری سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور و بنیاد «سوكوـ آلمان برای ثبت در لیست جهانی برای سال ۲۰۱۹ آماده شده است.
او با اشاره به تكمیل پرونده ثبت جهانی جنگل های هیركانی در زمستان ۹۶، انجام بررسی های تكنیكی پرونده ارسالی و بازدیدهای میدانی از محدوده های مورد درخواست ثبت جهانی اضافه كرد: مقرر است این پرونده در نشست كمیته میراث جهانی سال ۲۰۱۹ میلادی بعنوان دومین اثر میراث طبیعی كشور پس از بیابان لوت مطرح شود.
طالبیان با اشاره به تایید ساختاری پرونده ارسالی به یونسكو اضافه كرد: در دو سال هشت نشست تخصصی در قالب شش نشست در ایران و دو نشست در آلمان با حضور متخصصان بنیاد سوكو آلمان، كارشناسان و صاحبنظران ایرانی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور و دانشگاه تربیت مدرس در استان های شمالی كشور به منظور بررسی تكنیكی محتویات و آگاهی افزایی جوامع محلی، مدیران پایگاه های ملی و منطقه ای، مدیران محلی و استانی برگزار شده است.
به قول وی، همایش هم اندیشی و هم افزایی مدیران ملی، استانی و محلی، تشكیل كمیته راهبردی، تولید پایگاه محلی جنگل های هیركانی با مشاركت سه دستگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با هدف نگهداری اسناد، آرشیو اطلاعات و هماهنگی و مدیریت یكپارچه از دیگر اقدامات صورت گرفته در زمینه ثبت جنگل های هیركانی به حساب می آید.
طالبیان همینطور چهار بازدید میدانی از جانب كارشناسان و متخصصان ایرانی از ۱۵ سایت با هدف كنترل میدانی خطوط عرصه و حریم، مكان یابی نصب تابلوهای مشخصات و راهنمای مسیر و شناخت دقیق ظرفیت سایت ها را از دیگر اقدامات صورت گرفته عنوان نمود و اظهار داشت: پنجمین بازدید از منطقه جنگل ابر در سمنان و سایت های جنگل های گلستان در هفته های آینده انجام می گردد.
معاون میراث فرهنگی همینطور از اجرای پلان مدیریت و اعمال مدیریت یكپارچه در چهار استان، انتخاب دو مدیر در سطح ملی از سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كه نظارت عالی بر اجرای پلان مدیریت مصوب سه سازمان را برعهده دارند اطلاع داد و اضافه كرد: همه مدیران سایت های انتخابی برای نامزدی ثبت جهانی جنگل های هیركانی زیر نظر دو مدیر ملی برنامه های مصوب را پیگیری و اجرا خواهند كرد.
جنگل های هیركانی بازمانده دوران سوم زمین شناسی و عصر یخبندان و غنی از نظر گونه های بومی و باستانی، پوشش گیاهی و تنوع زیستی با نادرترین گونه های جنگلی جهان شامل ۸۰ گونه درختی، ۵۰ گونه درختچه ای، گونه های بومی (اندمیك) درختی و گونه های جانوری چون پلنگ، خرس، كل و بز، مرال و... است. این نوع جنگل ها در حالیكه در اغلب نقاط اروپا و سیبری به علت سرما و یخبندان قادر به بقا نبوده اند و هم اكنون فسیل هایی از آنها به جای مانده به علت اقلیم معتدل تر حاشیه دریای خزر به حیات خود ادامه داده اند.
۱۵ نقطه از این جنگل شامل «پارك ملی گلستان»، «جنگل ابر»، «جهان نما»، «بولا»، «جنگل الیمستان»، «جنگل واز»، «حوزه كجور نوشهر»، «چهارباغ چالوس»، «جنگل خشك داران»، «گشت رودخان»، «سیاه رودبار گیلان» و منطقه حفاظت شده «لیسار» سایت های انتخابی برای ثبت در لیست میراث جهانی هستند.1397/06/27
14:53:07
5.0 / 5
4766
تگهای خبر: آب , اقلیم , جانور , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است