كردوانی:

با بستن 6000 چاه غیرمجاز در قزوین اشتغال 70 هزار خانواده از دست می رود

با بستن 6000 چاه غیرمجاز در قزوین اشتغال 70 هزار خانواده از دست می رود

لوازم حیوان خانگی: پروفسور كردوانی اظهار داشت: 30 تا 40 درصد لوله های ایران فرسوده شده اند و این امر باعث هدررفت 30 درصد آب ها می گردد.


پروفسور پرویز كردوانی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا اظهار نمود: در گذشته در دشت قزوین در عمق 35 متری سطح زمین به آب می رسیدند ولی با افزایش برداشت آب، این ارتفاع به 250 متر رسیده و مسئولان در حال تدوین برنامه هستند تا با اعمال روش هایی این كمبود را جبران كرده و تا 20 سال آینده در 30 متری به آب، دست پیدا كنند ولی همچنان در شهرها برای مصرف بی رویه آب، اقدامی انجان نشده است.

وی افزود: در روستاها درب چاه های غیرمجاز را می بندند كه این غیرمنطقی است چراكه مسئولان طی دهه های گذشته عنوان كردند هر چه می خواهید چاه بزنید و از آب استفاده كنید ولی هیچ آموزشی جهت استفاده مردم از آب صورت نگرفت.

این استاد دانشگاه اعلام نمود: از سال 1347 تابحال 750 هزار چاه در كشور حفر شده است كه 650 هزار چاه از این تعداد مجاز نمی باشد.

وی افزود: هم اكنون تاكید روی صرفه جویی در بخش كشاورزی است و در چاه ها را می بندند اما باید این نكته را در نظر گرفت كه از یك حلقه چاه 12 خانواده ارتزاق می كنند و با بستن 6000 چاه غیرمجاز در استان قزوین حدود 70 هزار خانواده شغل كشاورزی خویش را از دست می دهند بنابراین باید قبل از بستن این چاه ها برای سرپرستان این خانوارها شغل جایگزین تولید كرد و سپس در چاه ها را بست.

كردوانی عنوان كرد: این نكته را باید متذكر شد كه متأسفانه بعضی از مسئولان به فكر كاهش منابع آبی نیستند و فقط به درآمدزایی فكر می كنند درحالی كه برای درست مصرف كردن مردم باید مكانیزمی ازجمله جریمه اعمال شود تا مصارف آب در خانه ها هم مدیریت شود.

كردوانی اظهار نمود: لوله كشی آب در ایران به سال 1328 بازمی گردد و می توان عنوان نمود كه حدود 30 تا 40 درصد لوله ها فرسوده شده اند و این امر باعث هدررفت 30 درصد آب ها می گردد.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینكه دولت باید برای فرهنگ سازی و آگاه سازی جامعه هزینه كند، توضیح داد: تقریباً تمامی شهرهای ایران با كم آبی و كاهش ذخایر سفره های زیرزمینی مواجهند و با برنامه های موجود نمی توان این مشكل را مدیریت كرد و باید مدیران چاره ای برای این امر اتخاذ كنند چراكه اگر مصرف آب مدیریت نشود در سال های آتی شاهد نزاع بر سر آب خواهیم بود.1397/07/01
00:07:10
5.0 / 5
4486
تگهای خبر: آب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است