پلنگ تندوره رهاسازی شد

پلنگ تندوره رهاسازی شد

به گزارش لوازم حیوان خانگی مدیر كل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از اتمام پروژه رهاسازی پلنگ تندوره در زیستگاه اصلی آن پارك ملی تندوره اطلاع داد.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر ماده پلنگ تندوره بدون تشخیص دقیق علت عارضه به وجود آمده و بعد از بهبود علائم بالینی، در پارك ملی تندوره رهاسازی شد. اوایل زمستان سال قبل نیروهای محیط زیست شهرستان درگز یك پلنگ بیمار را در پارك ملی تندوره زنده گیری و به مشهد منتقل كردند. عامل بیماری، سیستم عصبی مركزی پلنگ را دچلار اختلال كرده و بینایی و بویایی جانور را از بین برده بود. در سومین و آخرین جلسه كمیسیون دامپزشكی كه در مورد این پلنگ در سازمان حفاظت محیط زیست و با حضور دامپزشكان و كارشناسانی از تهران و مشهد برگزار شد، اعضای كمیسیون به علت عدم انجام مراحل تشخیصی ازجمله MRI و تست CDV (دیستمپر) از راه PCR در مورد علت بروز ضایعه و بیماری این پلنگ به نتیجه مشخصی دست نیافتند اما با عنایت به بهبود علائم بالینی پلنگ، سازمان حفاظت محیط زیست تصمیم گرفت این پلنگ در زیستگاه اصلی خود رهاسازی شود. پلنگ ها بعد از رهاسازی می بایست توانایی لازم برای شكار و مبارزه برای تعیین قلمرو جدید یا بازپسگیری قلمرو قبلی خود كه احتمالاً توسط پلنگ دیگری تصرف شده را داشته باشند. در غیر این صورت به علت ضعف ناشی از عدم توانایی شكار و تغذیه و درگیری با سایر پلنگ های موجود در زیستگاه در زمان كوتاهی از بین می روند. تورج همتی با اشاره به اینكه شبیه این عملیات كمتر در كشور انجام شده است، اظهار داشت: پلنگ یاد شده كه مدتی به علت نیاز به درمان تحت نظارت تیم دامپزشكی و در باغ وحش وكیل آباد مستقر بود، توسط تیم تخصصی حیات وحش به كمك قفس زنده گیری به زیستگاه اصلی انتقال یافت. مدیر كل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی اضافه كرد: رها سازی پلنگ تندوره در زیستگاه اصلی با حضور نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی، فرماندار و تعدادی از مقامات درگز، كارشناسان تخصصی ستادی و استانی، خبرنگاران و علاقمندان حیات وحش با پیش بینی تمهیدات لازم عصر امروز با موفقیت صورت گرفت و این گونه پرارزش با تائیدیه سلامت باردیگر وارد زیستگاه اصلی خود شد.

ایشان در ادامه ضمن اشاره به اهمیت این گربه سان اظهار داشت: سرمایه گذاری های حفاظتی درباره این گونه می تواند طیف وسیعی از زیستگاه ها و گونه های دیگر جانوری را تحت پوشش قرار دهد.

مدیر كل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی همینطور به وجود قریب ۴۰ پلنگ در پارك ملی تندوره موسوم به بهشت پلنگ های ایرانی اشاره نمود و اظهار داشت: پیش بینی می شود شمار پلنگ های منطقه بیشتر از این تعداد باشد اما وجود ۴۰ قلاده قطعی و مستند سازی شده است.

همتی افزود: وجود این جمعیت قابل توجه پلنگ مدیون تلاش و برقراری امنیت زیستگاهی توسط محیط بانان است و پایش مستمر آنان نقش مهمی در حفظ پویایی جمعیت پلنگ ایرانی در مناطق مرزی ایران و تركمنستان دارد و از آنجائیكه از هفت گونه گربه سان ایران پنج گونه یعنی پلنگ ایرانی، گربه جنگلی، گربه دشتی، گربه پالاس و سیاه گوش اورآسیا در این منطقه زندگی می كنند، تندوره یكی از مهمترین زیستگاه های گربه سانانی چون پلنگ نه تنها در خاورمیانه بلكه در گستره وسیعی از تركیه تا هند مطرح است.

او همینطور اظهار نمود: تهدید حیات وحش متوجه یك یا چند گونه نیست اما گربه سانان به علت اینكه در رأس هرم غذایی طبیعی قرار دارند بیشترین صدمه را می بینند و نسبت به تهدیدات انسانی و طبیعی بیشتر متضرر می شوند.

وی گوشتخوارانی مثل پلنگ و یوزپلنگ كه جمعیت كمتر و قدرت سازگاری محدودتری نسبت علف خواران دارند، را صدمه پذیرتر عنوان نمود و اضافه كرد: به برنامه ای كه به منظور پیشگیری از انقراض، تخریب زیستگاه و تصادفات جاده ای و پرداخت خسارات وارده از جانب این گونه تحت عنوان «مدیریت و حفاظت از پلنگ ایرانی» توسط اساتید دانشگاه و كارشناسان و با همكاری مؤسسه تخصصی مطالعات آسیایی پلنگ ایرانی و ادارات كل محیط زیست استان ها تنظیم و به استان ها ابلاغ گردیده است بسیار خوشبین هستیم.

مدیر كل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در مورد اقدامات حفاظتی این گونه پرارزش اظهار داشت: برنامه جامع و مستمر آموزشی جوامع محلی در روستاهای اطراف پارك و منطقه حفاظت شده تندوره به صورت كاملاً جدی در حال اجرا می باشد و تابحال بازخوردهای مثبتی داشته است. پارك ملی تندوره با وسعت ۳۵ هزار و ۵۴۰ هكتار تنها پارك ملی خراسان رضوی در شمال این استان و درحوزه استحفاظی شهرستان درگز و نزدیك به تركمنستان، در حوزه آبریز هریرود و كشف رود و زیرحوزه رودخانه درونگر واقع شده است و غنای تنوع زیستی آنرا درزمره بهترین زیستگاه های حیات وحش كشور قرار داده است.

1398/01/25
16:02:54
5.0 / 5
4490
تگهای خبر: آب , جانور , جنگل , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است