8 نكته درباره اهمیت خاك

8 نكته درباره اهمیت خاك

لوازم حیوان خانگی: خاك بستری برای حفظ پوشش گیاهی و تامین امنیت غذایی است اما در كشور ما سالانه حدود 16.7 تن در هكتار خاك از دست می رود این در حالیست كه برای تشكیل یك سانتیمتر خاك 100 سال زمان نیاز است.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، خاك علاوه بر حفظ پوشش گیاهی و تامین امنیت غذایی توانایی ذخیره آب درون خود و پیشگیری از وقوع سیلاب را دارد. در ادامه به هشت نكته درباره خاك اشاره شده است:

*خاك بستری برای حفظ پوشش گیاهی است. پوشش گیاهی به كشور ما كه در یك منطقه خشك و نیمه خشك قرار گرفته است، كمك می نماید كه شرایط اقلیمی متعادلی داشته باشد و از حداقل بارندگی بیشترین استفاده را ببریم.

*خاك سبب می شود كه بارش های رگباری مناطق مختلف كشور به سرعت تبدیل به سیل و از دسترس خارج نشود. هر چه خاك غنی تر باشد امكان نفوذ و جذب آب بیشتر می شود و در نتیجه می توانیم از یك سفره زیرزمینی و آبخوان مناسب برخوردار باشیم.

*كشور ما سه برابر متوسط جهانی تبخیر دارد ازاین رو اگر بخواهیم آب را صرفاً از راه سدسازی ذخیره نماییم بخش زیادی از آنرا از راه تبخیر از دست می دهیم در حالیكه با حفاظت از خاك می توانیم آب را زیر زمین نگهداری نماییم و منابع آبی بیشتری در دسترس داشته باشیم.

*خاك در كشور ما در مقایسه با سایر كشورها خیلی سخت ایجاد می شود و نخستین تهدید آن، فرسایش است. در كشور حدود ۱۶.۷ تن در هكتار در سال خاك از دست می دهیم همینطور ۱۲۵ میلیون هكتار از اراضی كشور ما تحت فرسایش آبی و ۳۲ میلیون هكتار تحت فرسایش بادی قرار دارند ازاین رو نكته ای كه باید به آن دقت كنیم كنترل فرسایش خاك و هدر رفت آن از بالا دست حوضه های آبخیز مناطق كوهستانی و زراعی است.

*استفاده بیش از حد از كودهای شیمیایی و سموم و شیوه های نادرست دفن زباله سبب می شود كه خاك های كشور آلوده شود كه این مورد ارتباط مستقیمی با امنیت غذایی دارد.

*برای حفظ خاك باید از بالادست حوضه های آبخیز عملیات حفظ خاك صورت گیرد. این عملیات چند شیوه دارد كه نخستین و مهمترین آن حفظ پوشش گیاهی در اراضی شیبدار است. پوشش گیاهی در این اراضی كمك می نماید كه هنگام بارش باران ذرات خاك شسته نشوند و فرسایش خاك اتفاق نیفتد.

*از دیگر اقدامات حفظ خاك می توان به عملیات مكانیكی مانند سدهای كوتاهی كه برای كنترل رسوب و فرسایش طراحی می شوند، اشاره نمود. از عملیات بیومكانیكی هم برای حفظ خاك استفاده می شود كه پوشش گیاهی را تقویت و فرسایش را كنترل می كند.

*سالانه ۲۵۰ میلیون متر مكعب خاك وارد سدهای كشور می شود. ازاین رو سدهایی كه با هزینه های بسیار زیاد در كشور ایجاد می شود با بی توجهی به مبحث آبخیزداری و حفاظت خاك، پر از رسوب و خاك می شوند ازاین رو باید نگاه ویژه ای به اعتبارات سازمان جنگل ها برای انجام پروژه های آبخیزداری شود.

منبع:

1398/05/25
11:29:47
5.0 / 5
4346
تگهای خبر: آب , اقلیم , بارش , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است