تهرانی ها چند روز هوای سالم و ناسالم در مرداد تنفس كردند؟

تهرانی ها چند روز هوای سالم و ناسالم در مرداد تنفس كردند؟

به گزارش لوازم حیوان خانگی پایتخت نشینان در مرداد ماه امسال پنج روز هوای ناسالم برای گروه های حساس تنفس كردند كه علت آن در تمام این روزها افزایش غلظت آلاینده ازن بود.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، هوای پایتخت طی مرداد ماه امسال ۲۶ روز در شرایط سالم و ۵ روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس به علت افزایش غلظت آلاینده ازن قرار داشت همینطور در یك روز از این ماه غلظت ذرات معلق كمتر از ۲.۵ هم در شرایط ناسالم برای گروه های حساس بود اما به علت آنكه آلاینده ازن غلظت به مراتب بیشتری نسبت به ذرات معلق كمتر از ۲.۵ میكرون داشت بعنوان AQI (آلاینده شاخص) در آن روز اعلام گردید.

گفتنی است كه آلاینده ازن در مرداد ماه نسبت به ماه گذشته در پایتخت روند كاهشی داشته است چون كه طی تیرماه این آلاینده ۱۳ روز از هوای پایتخت را تحت تاثیر قرار داده بود تا جایی كه یك روز از این ۱۳ روز با شاخص میانگین ۱۶۰ در شرایط ناسالم برای همه قرار داشت.

بر اساس اطلاعات شركت كنترل كیفیت هوای تهران «آلاینده ازن» طی مرداد ماه سال ۹۷ و ۹۶ هم سه روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس بود.
آلاینده ازن چگونه تولید می شود؟
آلاینده هایی مانند اكسیدهای نیتروژن و تركیبات آلی فرار در حضور نور خورشید تولید «آلاینده ازن(O۳)» می كنند. اكسیدهای نیتروژن محصول احتراق خودرو ها، موتورسیكلت ها و خودرو های دیزلی است. تركیبات آلی فرار هم از بخارات بنزین و از فعل و انفعالات سوخت رسانی تولید می شود و ازاین رو می توان اظهار داشت كه خودرو های دیزلی، موتورسیكلت های فرسوده و بخارات بنزین پیش سازهای «آلاینده ازن» هستند كه در حضور گرما و نور خورشید این آلاینده را تولید می كنند.

اما آلاینده ازن تنها حدود دو سال است كه بعنوان آلاینده شاخص در ایام گرم تابستانی اعلام می شود. از یك طرف افزایش دمای هوا شرایط حضور این آلاینده در تهران را بیشتر از پیش فراهم نموده و از جانب دیگر به روزرسانی سیستم های سنجش آلودگی هوا اندازه گیری آن در كلانشهر تهران را دقیق تر كرده است.
تاثیر آلاینده ازن بر سلامت
بر اساس اعلام وزارت بهداشت «آلاینده ازن» بعد از ذرات معلق كمتر از ۲.۵ میكرون خطرناك ترین آلاینده برای انسان بخصوص بیماران تنفسی، مبتلایان آسم و كودكان است و زمانی كه غلظت ازن افزایش می یابد، احتمال بروز علائم تنفسی و سرفه در كودكان و افرادی كه فعالیت زیادی در فضای بیرون دارند، بیشتر است. ازاین رو سفارش شده است كه همه افراد بخصوص كودكان، مبتلایان آسم و افرادی كه در فضای بیرون فعالیت سنگین دارند، تا حد امكان فعالیت هایشان در فضای بیرون از منزل را كاهش دهند و بخصوص از ساعت ۱۱ بامداد تا ۱۸ در فضای آزاد حضور نیابند.
1398/05/30
15:49:08
5.0 / 5
4307
تگهای خبر: آلاینده , آلودگی , شاخص , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است