كلانتری در حاشیه جلسه هیئت دولت:

انتقال آب خزر به دریاچه ارومیه به هیچ كس ربطی ندارد

انتقال آب خزر به دریاچه ارومیه به هیچ كس ربطی ندارد

به گزارش لوازم حیوان خانگی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: برخی افراد مبحث انتقال آب دریای خزر به دریاچه ارومیه را سیاسی می كنند در حالیكه این مورد در حیطه اختیار وزارت نیروست و به هیچ كسی ربطی ندارد.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، عیسی كلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره انتقال آب دریای خزر به دریاچه ارومیه، تصریح كرد: حجم دریای خزر ۸۶ هزار میلیارد متر مكعب است و برداشت ما در سال از آن حداكثر ۲۰۰ میلیون متر مكعب خواهد بود.
وی با اشاره به اینكه عده ای می گویند با این اقدام امكان دارد كه آب دریای خزر شور شود، افزود: طبق بررسی های اگر ۲۰۰ میلیون در سال برداشت شود، ۲.۶ میلیون تن نمك به دریای خزر برمی گردد اما برخی افراد اطلاعاتشان غلط است و این مساله را سیاسی می كنند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست متذكر شد: در سال ۹۲ و ۹۳ وزارت نیرو و سازمان محیط زیست تصویب كرده بود كه از دریای خزر سالی ۳ میلیارد متر مكعب آب به دریاچه ارومیه انتقال یابد كه این رقم ۱۵ برابر این آبی است كه می خواهد برداشت شود اما در آن مقطع هیچ كس صدایش درنیامد و فقط ستاد احیای دریاچه ارومیه این مصوبه را رد كرد، به این علت كه امكان دارد املاح در آنجا رسوب كرده و دریاچه ارومیه عمق پیدا كند.
وی بیان كرد: این درحالی است كه هم اكنون می خواهند ۲۰۰ میلیون متر مكعب آب از دریای خزر به دریاچه ارومیه انتقال دهند كه یك پانزدهم آن زمان است اما عده ای سر و صدای زیادی راه انداخته اند و خواهشم این است مسائل سیاسی نشود و فنی بررسی شود.
كلانتری اظهار داشت: وزارت نیرو مرداد ماه طرح انتقال آب دریای خزر را برای ما فرستاد كه بررسی كردیم و شش شرط گذاشتیم كه در صورت توجه به این شروط مخالفتی با این مسئله نداریم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه گفته می شود چند هزار درخت برای اجرای این كار قطع می شود، تصریح كرد: شما اگر یك سنگی را هم از محیط جابه جا كنید، تاثیرات زیست محیطی خواهد داشت اما دولت موظف است آب آشامیدنی و بهداشتی شهروندان را در تمام كشور تامین كند.
وی با اشاره به اینكه این مسئله جزء وظایف وزارت نیرو است و به هیچ كسی هم ربطی ندارد، تصریح كرد: طبق قانون مصوب توزیع عادلانه آب در اسفند ماه ۶۱ وزارت نیرو باید تامین كننده آب آشامیدنی، بهداشت و صنعت باشد و صرفا این وزارتخانه راهكار تامین آنرا می داند و بنده صرفا باید این مقوله را از حیث زیست محیطی بررسی كنم. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در واكنش به توقف احیای تالاب انزلی اظهار داشت: یك شركت دانش بنیان در دانشگاه صنعتی اصفهان پیشنهاد داده بود كه این باطلاق از راه بیوالكتریك و به قیمت دو درصد تخلیه مكانیكی شود. وی ادامه داد: پس از حدود سه سال آزمایش و بررسی های مختلف ما به این نتیجه رسیدیم كه روش مذكور مناسب می باشد و جواب می دهد و بدون هیچگونه آلایندگی زیست محیطی این تالاب تخلیه می شود. كلانتری خاطرنشان كرد: متأسفانه دادستان انزلی بدون هیچ مدرك علمی، ۴ ماه است كه عملیات لایروبی مرداب انزلی را متوقف كرده است و پاسخی هم نمی دهد.


منبع:

1398/08/03
14:38:06
5.0 / 5
4493
تگهای خبر: آب , تالاب , حفاظت , زیست محیطی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است