منطقه حفاظت شده زیر تیغ ساخت و ساز

غده سرطانی جدید در دشت جهان نما

غده سرطانی جدید در دشت جهان نما

لوازم حیوان خانگی: كارشناسان معتقدند با اصرار مسئولان محلی برای برق رسانی به دهكده های ییلاقی دشت جهان نما، بام گلستان زیر تیغ ساخت و ساز می رود و غده سرطانی جدید در منطقه حفاظت شده شكل می گیرد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- زهرا بهرامی: در دو دهه اخیر ساخت و ساز در مناطق ییلاقی و خوش آب و هوای گلستان به معضل تبدیل گشته است. روستای «زیارت» در منطقه حفاظت شده جهان نما یكی از قربانیان سرشناس ویلاسازی است و از آن بعنوان غده سرطانی بام گلستان و نماد ساخت و سازهای غیرمجاز در كشور یاد می شود. حالا با اصرار مسئولان به برق رسانی روستای جهان نما غده سرطانی جدیدی در حال شكل گرفتن است.
منطقه حفاظت شده جهان نما از ۱۸ كیلومتری جنوب شرقی شهرستان گرگان در محور توسكستان و دشت سرعلی آباد آغاز و تا ۶۰ كیلومتری كردكوی در دشت جهان نما و دهكده های ییلاقی سعدآباد محله و كفشگیری محله ادامه دارد.
در سال ۱۳۹۱ با اصرار متولیان محلی و رایزنی ها در وزارت كشور، دهكده های ییلاقی كفشگیری محله و سعدآباد محله در دشت جهان نما با نام «جهان نما» كد روستایی دریافت نمودند و سال قبل هم به بهانه جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در منطقه، طرح هادی ۴۰ هكتاری آن از طرف بنیاد مسكن تهیه و ابلاغ گردید.پس از دریافت كد روستایی و تهیه طرح هادی برای دهكده های ییلاقی، حالا مسئولان محلی با وجود اینكه به صراحت اعلام می كنند دهكده های ییلاقی دشت جهان نما ساكن دائمی ندارد اما بر تامین زیرساخت ها در این منطقه اصرار دارند.
جهان نما سكنه دائم ندارد
فرماندار كردكوی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: جهان نما سكنه ثابت نداریم و این منطقه در زمستان قابل زندگی نیست اما یكسری مشكلات در جهان نما وجود دارد كه پیگیر حل آن هستیم و تابحال برای حل این مشكلات با وزیر نیرو و معاون رئیس جمهور مكاتباتی داشته ایم.
خط انتقالی پیشنهادی جهت برق رسانی به سكونتگاه موقت مذكور برمبنای مطالعات طرح مدیریت منطقه حفاظت شده جهان نما از زون امن عبور می كند و با توان اكولوژیك همخوانی ندارد ابراهیم قدمنان با تاكید بر اینكه اجازه نمی دهیم ساخت و سازهای بی ضابطه بلای جان منطقه شوند، اضافه كرد: راه دسترسی به روستاهای درازنو، جهان نما و حاجی آباد مناسب نمی باشد و در تامین آب و برق در منطقه هم با مشكلاتی مواجه هستیم.
وی اشاره كرد: مشكل آب را با جمع كردن خودیاری از مردم و تخصیص ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار حل كرده و تلاش داریم بتوانیم همان گونه كه موافقت وزیر نیرو برای برق رسانی به منطقه را جلب كردیم نظر مثبت محیط زیست را هم كسب نماییم.
هرچند كارشناسان بیشتر از یك دهه است كه آگهی می دهند دریافت كد روستایی برای دهكده های ییلاقی دشت جهان نما بهانه ای است برای بسط ساخت و ساز در این منطقه اما لابی های مسئولان محلی گوی سبقت را از نظرات كارشناسی ربوده است.
به تازگی هم در هفتمین جلسه شورای اداری شهرستان كردكوی كه با حضور هادی حق شناس، استاندار گلستان برگزار شد، برق رسانی به دهكده ییلاقی جهان نما مصوب شد.
در بند پنجم صورتجلسه شورای اداری كه به شركت توزیع برقی گلستان، اداره كل محیط زیست، اداره كل منابع طبیعی گلستان و معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گلستان ابلاغ گردید، آمده است؛ «با توجه به بررسی های كارشناسی و جلسات گذشته جهت برق رسانی به روستای جهان نما در نتیجه عدم كارایی استفاده از ظرفیت انرژی پاك و همین طور عدم امكان اجرای مسیر جلین پلین، شركت توزیع برق گلستان مكلف گردید نسبت به اجرای شبكه برق در راه موجود (جاده مقزی) اقدام و گزارش را به دفتر آقای استاندار ارسال نماید. (اجرای پروژه مذكور با عنایت به داشتن طرح هادی روستای جهان نما و نظارت فرمانداری، بخشداری، بنیاد مسكن، محیط زیست و منابع طبیعی جهت جلوگیری از ساخت و ساز (بیش از ۴۰۰ خانوار و جلوگیری از ایجاد زیارت دوم) مورد موافقت واقع گردید.»برق رسانی به جهان نما میسر نیست
مدیركل حفاظت محیط زیست گلستان در گفتگو با خبرنگار مهر دراین باره اظهار نمود: بحث انتقال برق به جهان نما مسبوق به سابقه است و قبلاً این مساله بررسی شده و سازمان محیط زیست اعلام نموده بود امكان برق رسانی به جهان نما میسر نیست.
محمدرضا كنعانی با تاكید بر اینكه اجازه نمی دهیم جهان نما به زیارت دیگر تبدیل گردد، اضافه كرد: سكونتگاه مذكور در منطقه حفاظت شده جهان نما واقع شده و عمدتاً برای خوش نشینی بومیان و گردشگران در فصل تابستان مورد استفاده قرار می گیرد و در باقی سال خالی از سكنه است.
شرایط فعلی جهان نما حاصل كوتاهی محیط زیست در دهه های اخیر است چونكه برنامه جامع و كاملی برای سكونتگاه های درون و پیرامون هیچیك از مناطق حفاظت شده كشور نداریم وی افزود: خط انتقالی پیشنهادی جهت برق رسانی به سكونتگاه موقت مذكور برمبنای مطالعات طرح مدیریت منطقه حفاظت شده جهان نما از زون امن كه زیستگاه گونه های شاخص استان نظیر مرال، خرس و پلنگ عبور می كند و با توان اكولوژیك زمین همخوانی ندارد.
مدیركل حفاظت از محیط زیست گلستان اشاره كرد: با عنایت به وضعیت تصرفات و ساخت و سازهای غیرمجاز گسترده در منطقه زیارت واقع در ضلع شمالی منطقه حفاظت شده جهان نما، اجرای طرح مزبور، تخریب و تجاوز به اراضی ملی را به همراه خواهد داشت.
وی توضیح داد: نماینده اداره كل محیط زیست در جلسه شورای اداری شهرستان كردكوی حضور داشته و به صراحت بر بهره گیری از انرژی پاك و سازگار با محیط زیست نظیر انرژی خورشیدی و بادی تاكید كرد كه این امر مورد وثوق استاندار محترم نیز واقع شد.
كنعانی تاكید كرد: همانطوری كه قبلاً نیز طی مكاتبات گوناگون اعلام شده است؛ اداره كل محیط زیست به استناد قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست و بخشنامه اجرایی مربوطه با اجرای طرح فوق موافقت ندارد و آن را مغایر با سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه محیط زیست و قوانین و اسناد بالادستی می داند.
وی تصریح كرد: قبلاً هم به فرماندار پیشنهاد دادیم برای تامین برق در جهان نما به سمت انرژی پاك (پنل های خورشیدی و بادی) بروند همانگونه كه ما در ایستگاه محیط بانی جهان نما آنرا تجربه كرده ایم.
می خواهند غده سرطانی جدید ایجاد كنند
در حالی كه كنعانی از مخالفت اداره كل محیط زیست گلستان با برق رسانی به جهان نما خبر می دهد اما عضو كمیسیون مناطق حفاظت شده IUCN معتقد می باشد شرایط فعلی جهان نما به كوتاهی محیط زیست در دهه های گذشته و الان باز می گردد.مزدك دربیكی به خبرنگار مهر اظهار نمود: دهكده های ییلاقی دشت جهان نما در هیچ برهه تاریخی، روستا نبوده اند؛ طبق قانون، تعاریف و ضوابط دریافت كد روستایی برای منطقه ای كه ساكن دائم ندارد، برخلاف قانون است.
وی دریافت كد روستایی برای جهان نما و تامین زیرساخت ها در آن بهانه ای برای دست اندازی به منابع طبیعی و محیط زیست این منطقه دانست و اظهار داشت: معتقدم برق رسانی به جهان نما بهانه ای از طرف عده ای است تا پس از زیارت و درازنو، غده سرطانی جدیدی در منطقه حفاظت شده جهان نما و دشت جهان نما ایجاد كنند.
این دكترای محیط زیست اضافه كرد: شرایط فعلی جهان نما حاصل كوتاهی محیط زیست در دهه های اخیر و الان است چونكه برنامه جامع و كاملی برای سكونتگاه های درون و پیرامون مناطق حفاظت شده نه تنها در جهان نما بلكه در هیچیك از مناطق حفاظت شده كشور نداریم.
وی افزود: فشار و اصرار مسئولان محلی برای خدمات رسانی به منطقه ای كه تنها یك فصل از سال در آن سكونت وجود دارد، تنها دو دلیل می تواند داشته باشد یكی سو استفاده مراكز قدرت دولتی از شرایط محیط زیست و دیگر كوتاهی محیط زیست در تدوین برنامه های مدیریتی.
هم حالا ساخت و سازهای بی ضابطه بلای جان منطقه حفاظت شده جهان نماست و برمبنای توان سرزمینی بام گلستان تاب برق رسانی و گسترش ساخت و سازها را ندارد و اصرار مسئولان برای تامین زیرساخت ها جز ایجاد غده سرطانی جدید در این منطقه حفاظت شده حاصلی ندارد.


منبع:

1398/10/16
23:02:33
5.0 / 5
4479
تگهای خبر: آب , تجربه , حفاظت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است