آخرین گزارش ها از وضعیت تنوع زیستی جهان:

تحریم ها مانع استفاده ایران از كمكهای بین المللی برای حفاظت تنوع زیستی

تحریم ها مانع استفاده ایران از كمكهای بین المللی برای حفاظت تنوع زیستی

مرجع ملی كنوانسیون تنوع زیستی كشور ضمن تشریح ششمین گزارش تنوع زیستی ایران، اظهار داشت: برمبنای بررسی های انجام شده جهان در حفاظت از تنوع زیستی طی 10 سال اخیر موفق نبوده است. هم اكنون یك میلیون گونه گیاهی و جانوری در معرض انقراض هستند و سرعت انقراض نیز 10 برابر شده است.اسکندر زند در گفت و گو با ایسنا درباره ششمین گزارش تنوع زیستی ایران که بتازگی انتشار یافته است، اظهار نمود: در این گزارش اقدامات انجام شده برای دستیابی به ۲۰ هدف کنواسیون «آیچی» - که برای اجرا در سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ تدوین شده بود - بررسی و به اهداف ملی حفظ تنوع زیستی نیز پرداخته شده است.

وی افزود: نخستین هدف «آیچی» افزایش آگاهی و اطلاعات مردم درباره تنوع زیستی طی ۱۰ سال اخیر بود همین طور تاکید شد که عموم مردم از اقداماتی که می توانند برای حفاظت و استفاده پایدار از تنوع زیستی انجام دهند، آگاه شوند. خوشبختانه این یکی از اهدافی است که در ایران طی ۱۰ سال اخیر تا حدود خوبی اجرائی شده است. برای مثال تدوین کتب درسی و آموزش به دانش آموزان ازجمله اقدامات در این راستا بوده است.

مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور با اشاره به اینکه هدف دیگر «آیچی» جلوگیری از تخریب جنگل ها بود، اشاره کرد: در بیشتر کشورها نسبت به این هدف مسئولانه اقدام و وضعیت حفاظت از جنگل ها نسبت به دهه های قبل بهتر شده است. در ایران نیز با اجرای طرح تنفس جلوی تخریب جنگل ها در شمال کشور تاحدودی گرفته شد اما نباید فراموش نماییم که طی ۴۰ سال اخیر سطح زمین های زراعی در شمال کشور از ۳۰۰ هزار هکتار به ۷۰۰ هزار هکتار رسیده است و قسمتی از جنگل ها تبدیل به اراضی کشاورزی شده اند.

زند در ادامه با اعلان اینکه مدیریت پایدار ذخایر زنده دریایی همچون اهداف دیگر جهانی طی سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ بوده است، اظهار داشت: کشورهای مختلف در دنیا همچون ایران تلاش نموده اند که با آبزی پروی در محیط های خارج از دریا در جهت تحقق این هدف گامی موثر بردارند. با این وجود تنوع زیستی در دریاها به شدت درمعرض لطمه است و حتی در کشور ما تنوع زیستی در خلیج فارس و دریای عمان وضعیت خوبی ندارد.
۱۰ درصد وسعت سواحل دریایی باید حفاظت می شدند
وی اظهار نمود: برمبنای اهداف «آیچی» قرار بود که تا سال ۲۰۲۰، ۱۰ درصد از وسعت سواحل دریایی در کشورها بعنوان منطقه حفاظت شده شناخته شوند اما هم اکنون این رقم در ایران حدود ۱.۵ تا ۲ درصد است و در کل وضعیت خوبی در زمینه حفاظت از سواحل دریایی نداریم.

مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور با اشاره به اینکه کاهش آلودگی ها همچون آلودگی های حاصل از مازاد مواد غذایی و آلودگی های پلاستیکی از اهداف دیگر کنوانسیون «آیچی» است، اشاره کرد: دراین زمینه نیز ما توفیق زیادی نداشتیم و خصوصاً آلودگی های پلاستیکی در کشور ما رو به افزایش است. بدین جهت باید دراین زمینه اقدامات جدی تری انجام دهیم.

زند افزایش سطح مناطق حفاظت شده در جهان را یکی دیگر از اهداف «آیچی» ذکر کرد و توضیح داد: بر طبق این هدف قرار بود که تا سال ۲۰۲۰، ۱۷ درصد از مساحت کشورها بعنوان مناطق حفاظت شده معرفی شوند. خوشبختانه دراین زمینه پیشرفت های خوبی در جهان حاصل شده است. در کشور ما نیز درحال حاضر ۱۲ درصد از مساحت کشور را مناطق حفاظت شده می سازند.
اقدامات برای حفاظت از گونه های درمعرض انقراض کافی نیست
وی در ادامه اظهار نمود: شناسایی گونه های گیاهی و جانوری درمعرض خطر انقراض و حفاظت از آنها هدف دیگر جهان دربازه زمانی سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ بوده است. بر این اساس در کشور ما این گونه ها شناسایی شده اند اما اقداماتی که برای حفاظت از آنها انجام می شود، کافی نیست همین طور کشورها موظف بودند که تا سال ۲۰۲۰ تنوع ژنتیکی گیاهی و جانوری را حفظ کنند و فرسایش ژنتیکی را کاهش دهند. ایران جزو ۱۰ کشوری است که در زمینه بانک ژنی گیاهی غنی است و تلاش هایی در این راستا صورت گرفته است اما در زمینه حفظ تنوع ژنتیکی دام های اهلی اقدام مناسبی انجام نداده ایم.
تحریم ها مانع استفاده ایران از منابع بین المللی برای کمک به تنوع زیستی
به گفته مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور حفاظت از اکوسیستم ها و افزایش انعطاف پذیری آنها همچون دیگر اهداف بیست گانه آیچی بوده است همین طور در این اهداف به این مسئله اشاره شده که موضوعات در رابطه با تنوع زیستی در سیاستگذاری های کشورها لحاظ شود که این مساله کم و بیش در ایران اتفاق افتاده است. هدف دیگر، بسیج منابع مالی برای کمک به حفاظت از تنوع زیستی بود که ایران به سبب تحریم ها نتواست از منابع بین المللی در این راستا استفاده نماید.
جهان برای حفاظت از تنوع زیستی طی ۱۰ سال اخیر موفق نبوده است
زند با اعلان اینکه در مجموع ۱۴ هدف از ۲۰ هدف حفاظت از تنوع زیستی روند پیشرفت خوبی در کشورهای مختلف جهان نداشتند، اشاره کرد: بطور کلی می توان اظهار داشت که اهداف جهانی برای حفظ تنوع زیستی طی ۱۰ سال اخیر توفیق زیادی نداشتند اما به هر حال روند حفاظت روبه رشد است. بدین جهت اهداف جهانی برای حفظ تنوع زیستی طی ۱۰ سال آینده باید بلند پروازانه تر تدوین و با حمایت های بیشتری اجرائی شوند درغیر این صورت تنوع زیستی در دنیا با سرعت زیادی رو به زوال خواهد رفت.
یک میلیون گونه گیاهی و جانوری در معرض خطر انقراض
مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور افزود: متاسفانه یک میلیون گونه گیاهی و جانوری در جهان - از ۸.۵ میلیون گونه شناخته شده - در معرض خطر انقراض هستند. از طرف دیگر تا حالا شش دوره انقراض روی کره زمین داشته ایم که در دوره ششم که زمان حال است، انسان مهمترین عامل انقراض این گونه ها شناخته شده است. انسان به سبب زیاده خواهی و افزایش فشار بر اکوسیستم ها عرصه را برای حیات سایر موجودات تنگ کرده است.
سرعت انقراض ۱۰ برابر شده است
وی در آخر با اشاره به اینکه از سال ۱۹۷۵ تا حالا جمعیت کره زمین و شهرنشینی دو برابر، کارهای اقتصادی چهار برابر و آلودگی های پلاستیکی ۱۰ برابر شده است، اظهار داشت: درحال حاضر سرعت انقراض گونه های مختلف در یک میلیون سال ۱۰ برابر شده است. به عبارتی در هر یک میلیون سال ۱۰۰ گونه منقرض می شوند که وضعیت بسیار خطرناکی است. باید به این نکته دقت کنیم که انعطاف پذیری جامعه ای که تنوع زیستی خودرا از دست می دهد، به سرعت کاهش پیدا می کند و در مقابل حوادث طبیعی شکننده می شود. بدین جهت باید اهداف بین المللی با جدیت بیشتری دنبال شوند.

منبع:

1399/08/06
22:32:27
5.0 / 5
1470
تگهای خبر: آب , آلودگی , آموزش , جانور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است