جنگل پشتوانه ای برای ثبات حیات

جنگل پشتوانه ای برای ثبات حیات

به گزارش لوازم حیوان خانگی مرکزی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی با اشاره به اینکه شعار امسال 13 اسفندماه روز جهانی حیات وحش ˮجنگل ها و معیشت؛ پایداری مردم و سیاره زمینˮ است، اظهار داشت: جنگل ها پشتوانه ای برای ثبات حیات بشری در زیست کره محسوب می شوند.


رضا میرزائی ۱۳ اسفندماه در جمع خبرنگاران بیان کرد: برمبنای پیشنهاد ارائه شده در شانزدهمین نشست متعهدین کنوانسیون منع تجارت جهانی گونه های در معرض خطر انقراض(سایتیس) در سال ۲۰۱۳، روز سوم مارس (۱۳ اسفند) بعنوان روز جهانی حیات وحش نامگذاری شده و در این روز هر سال به فراخور شرایط، شعاری انتخاب می شود که شعار امسال "جنگل ها و معیشت؛ پایداری مردم و سیاره زمین" تعیین شده که نشان دهنده اهمیت اکوسیستم باارزش جنگل در معاش انسان و حیات گونه های مختلف گیاهی و جانوری است.
وی بیان کرد: نقش حیاتی جنگل ها در حفظ فرآیندها و توازن اکولوژیکی در سطح محلی، ملی، منطقه ای و جهانی و نیز نقش آنها در حفاظت از اکوسیستم های شکننده زیست محیطی، آبخیز ها، منابع آب شیرین و اهمیت آنها بعنوان منابع غنی تنوع زیستی، بیولوژیکی و منابع ژنتیکی در توسعه پایدار انکارناپذیر است.
میرزایی اضافه کرد: جنگل ها بعنوان پشتوانه ای برای ثبات حیات بشری در زیست کره محسوب می شوند و با اهمیت ترین جایگاه و استقرار حیات وحش نیز رویشگاه های جنگلی است و ما بیشترین تراکم حیات وحش را در رویشگاه های جنگلی داریم چون آنجا امنیت و غذا بیشتر است.
وی با اشاره به اینکه استان مرکزی یکی از استان های دارای تنوع حیات وحش در کشور است که همچون آنها انواع مناطق زیستگاهی تالابی، کویر، کوهستانی، دشت و ذخیره گاه جنگلی بلوط روستای سرسختی شازند و جنگل بنه فرک در تفرش بوده و از ذخیره گاه های منحصر به فردی محسوب می شوند، اظهار داشت: برمبنای آخرین مطالعات انجام شده تا حالا 363 گونه جانوری شامل 65 گونه پستاندار، 222 گونه پرنده، 55 گونه خزنده، 4 گونه دوزیست، 17 گونه ماهی بومی و هزار و 336 گونه گیاهی در این استان شناسایی شده است.
وی ادامه داد: مناطق تحت مدیریت استان در قالب 11 منطقه به صورت مستمر پایش می شود و ضمن برخورد با متخلفین اقدامات پیشگیرانه ای هم درباب بیماریهای حیات وحش صورت می پذیرد.
مدیرکل حفاظت محیط زیسشت استان مرکزی تصریح کرد: این روز فرصتی منحصر به فرد برای پاسداشت حیات وحش کشورمان با تمام تنوع و زیبایی هایش بوده و نقش به سزایی در ارتقای آگاهی عمومی درباب مزایای گوناگون حیات وحش برای مردم و تهدیدات پیش روی آن ایفا می کند.
وی ادامه داد: حالا زمانی است که دست در دست هم برای حفاظت از تنوع زیستی و گونه های باارزش کشورمان همت گماریم و تعارضات موجود بین انسان و محیط را به حداقل برسانیم تا برای نسل آتی، سرزمینی با میراث طبیعی گرانبها به ارث بگذاریم.
منبع:

1399/12/14
13:06:44
0.0 / 5
887
تگهای خبر: آب , تالاب , جانور , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است