تبعات زیست محیطی رها كردن ماسك در معابر و طبیعت

تبعات زیست محیطی رها كردن ماسك در معابر و طبیعت

به گزارش لوازم حیوان خانگی با گذشت بیشتر از یک سال از اعلام رسمی شیوع کرونا در کشور به نظر می رسید مردم با روش های بهداشتی دفع پسماندهایی که خطرناک محسوب می شوند آشنایی و آگاهی های لازم را پیدا کرده باشند اما همچنان شاهد ماسک، دستکش و سایر وسایل بهداشتی رها شده در طبیعت و معابر هستیم. دبیر شبکه های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی کشور ضمن تاکید بر ضرورت دفع اصولی و بهداشتی این نوع کالاها می گوید: رها کردن وسایل بهداشتی در معابر و طبیعت تاثیرات منفی بر آب، خاک، حیات وحش و... می گذارد.محمد الموتی در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به نتایج زیست محیطی رها کردن ماسک و سایر لوازم حفاظتی در طبیعت و معابر اظهار نمود: آلودگی ناشی از رها کردن هرگونه اجناسی که متعلق به طبیعت نیست بخصوص وسایل حفاظتی که جزو پسماندهای خطرناک به حساب می آیند علاوه بر ایجاد آلودگی در منابع آب و خاک که تأثیر مستقیمی بر سلامت جامعه، تولیدات کشاورزی و محیط زیست دارند، می توانند خیلی از گونه های حیات وحش و حیوانات شهری را درگیر کنند و سبب از بین رفتن و تهدید جمعیت آنها شود.

دبیر شبکه های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی کشور ضمن اشاره به اینکه برخی وسایل بهداشتی مانند ماسک، پد بهداشتی و … از منسوجات بی بافت و ترکیب مواد مختلفی تولید می شود که فرآیند بازیافت و خالص سازی آنها بسیار پیچیده است، اظهارکرد: در دنیا هنوز این وسایل بهداشتی به صورت فراگیر بازیافت نمی شوند و ماسک، پدهای بهداشتی، دستمال های مرطوب و … در فرآیند پردازش و دفع پسماند مستقیم دفن می شوند.

وی افزود: در تمام دوران های وقوع پاندمی در دنیا معمولا سفارش قطعی این است که فرآیند پردازش، دفع و بازیافت حذف شود و تمام زباله های تر مستقیم دفن شوند.

دبیر شبکه های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی کشور با اشاره به اینکه وسایل بهداشتی مانند ماسک، دستکش و … در دوران همه گیری ویروس کرونا جزو زباله های تر محسوب و همراه با آنها به صورت مستقیم دفن می شود، اظهار داشت: دفن زباله های تر در دوران پاندمی کمی متفاوت می باشد. به منظور اینکه آلودگی این پسماندها انتشار پیدا نکند و این زباله ها زودتر تجزیه شوند آهک و مواد دیگری به آنها اضافه می شود.

وی تصریح کرد: ویروس کرونا نوعی ویروس می باشد که می تواند برای مدت ها روی سطوح باقی و در هوا هم برای مدتی معلق بماند و منتقل شود ازاین رو باید همه ما این مسئولیت را بپذیریم که دفع وسایل بهداشتی مانند ماسک، دستکش، دستمال کاغذی و... که مورد استفاده قرار می دهیم را با رعایت نکات ایمنی و در کیسه های در بسته جداگانه ای همراه با زباله های تر دفع نماییم تا در مرکز پردازش به صورت بهداشتی دفن شوند.

الموتی خاطرنشان کرد: یکی از مهم ترین عوامل شیوع کرونا و نوع های جهش یافته آن بی مبالاتی است که متاسفانه برخی افراد با انداختن ماسک در طبیعت و معابر انجام می دهند که علاوه بر تاثیرات مخربی که بر محیط زیست دارد، بر افزایش انتشار کرونا هم موثر است.

به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، از ۱۸ فروردین تمامی مراکز استان ها در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفته اند.منبع:

1400/01/20
21:54:44
5.0 / 5
318
تگهای خبر: آب , آلودگی , حفاظت , حیات وحش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است