نكاتی درباره خشكسالی هواشناسی

نكاتی درباره خشكسالی هواشناسی

به گزارش لوازم حیوان خانگی کارشناسان هواشناسی خشکسالی را بارش کمتر از حد معمول که منجر به تغییر الگوی آب و هوایی می شود، تعریف کرده اند. ازاین رو به طورکلی خشکسالی از نظر هواشناسی به حالتی از خشکی ناشی از کمبود بارندگی اطلاق می شود.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، خشکسالی معمولاً برپایه درجه خشکی در مقایسه با مقادیر نرمال یا میانگین و طول دوره خشکی تعریف می شود. لازم است که تعاریف خشکسالی هواشناسی به صورت موردی برای هر منطقه متفاوت از مناطق دیگر درنظر گرفته شود چون که شرایط جوی که باعث کمبود بارش می شود از منطقه ای به منطقه دیگر متغیر است.

بر اساس گزارش مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی تعریف خشکسالی از دیدگاه هواشناسی در کشورهای مختلف و در زمان های مختلف متفاوت می باشد. در مناطقی که وجود دوره های طولانی بدون بارندگی امری عادی است تعریفی مبتنی بر تعداد روزهایی با بارش کمتر از یک حد آستانه خاص غیر واقعی است. درسایر تعاریف رابطه ای بین میزان انحراف واقعی بارش به مقادیر متوسط ماهانه، فصلی یا سالانه برقرار است.

از دیدگاه اقلیم شناسان خشکسالی یک پدیده طبیعی است که بر اثر تغییرات الگوهای آب و هوایی ناشی از کاهش نزولات جوی به وجود می آید و ادامه آن باعث عدم تعادل اکولوژیک و هیدرولوژیک می شود. ازسویی دیگر چون از دیدگاه جغرافیایی تعریف خشکسالی مفهومی وابسته به مکان است، شدت خشکسالی در هر محل تابعی از ضریب تغییرپذیری بارش در همان محل است ازاین رو از نظر اقلیم شناسی خشکسالی قابل تعیین است به صورتی که در این روش درجه خشکسالی وترسالی تعیین می شود.

بر طبق این گزارش، خصوصیت ها و اثرات خشکسالی مانند شدت، مدت و بزرگی آن از محلی به محل دیگر متفاوت می باشد. در مناطق خشک و نیمه خشک اثرات کمبود بارندگی روی منابع آب به سرعت آشکار می شود. به بیان دیگر در مناطقی که به صورت طبیعی دارای محدودیت منابع آب هستند، بروز خشکسالی تاثیرات منفی بیشتری به دنبال دارد وحتی می تواند به بحران منتهی شود.

در بیشتر موارد خشکسالی های هواشناسی به وقوع خشکسالی های بعدی همچون خشکسالی کشاورزی و خشکسالی آبشناسی و درمواردی که چندین سال ادامه یابد به خشکسالی اقتصادی و اجتماعی منتهی می شود هر چه شدت و گستره خشکسالی بیشتر باشد، تاثیرات آن عمیق تر خواهد بود.

مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی گزارش داده است که در گذشته برخی خشکسالی ها به صورت محدود و گاها گسترده ایران را دربرگرفته بود و سبب بروز خسارت های فراوان به محصولات کشاورزی و دامی مناطق روستایی شده و مهاجرت دسته جمعی روستاییان به شهرها را به دنبال داشته بود.

حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ یکی از عوارض این مهاجرت ها است که هزینه های بسیار سنگینی را بر جامعه و کشور تحمیل می کند. نتایج سرشماری ها نشان داده است که بعضی از روستاهای کشور بر اثر این گونه خشکسالی ها خالی از سکنه شده اند. وقوع خشکسالی های شدید و دراز مدت بخصوص در مناطق حساس و شکننده باعث وارد آمدن ضررهای شدید اقتصادی و اجتماعی می شود.
1400/02/10
13:28:03
5.0 / 5
651
تگهای خبر: آب , اقلیم , بارش , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است