رییس اداره حفاظت حیات وحش استان تهران تاكید كرد

تأثیر منفی آلودگی هوا بر حیات وحش

تأثیر منفی آلودگی هوا بر حیات وحش

رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش، تاریخ طبیعی و ذخائر ژنتیکی تهران ضمن اشاره به تاثیرات منفی آلودگی هوا بر حیات وحش اظهار داشت: شرایط آب و هوایی برای ادامه سرشماری زمستانه مناسب نمی باشد و منتظر بهتر شدن شرایط هستیم.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، اواخر آبان ماه بود که محمد کرمی از آغاز سرشماری حیات وحش استان تهران با هدف بررسی پویایی جمعیت گونه ها، نسبت جنسیتی و میزان زاد و ولد همینطور وضعیت زیستگاه ها اطلاع داد اما به قول او به دلیل شرایط نامساعد جوی این کار تابحال تنها در یک منطقه انجام شده است.

محمد کرمی - رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش، تاریخ طبیعی و ذخائر ژنتیکی استان تهران در گفت و گو با ایسنا افزود: چندهفته ای از شروع سرشماری در بخش هایی از قسمت های محافظت شده البرز مرکزی که در تهران قرار دارد شامل ارتفاعات شمشک و دربندسر و قسمت های شمالی شمیرانات می گذرد ولی با عنایت به تغییر وضعیت آب و هوایی، شرایط برای ادامه سرشماری حیات وحش سایر مناطقه مناسب نمی باشد و منتظر بهبود شرایط هستیم.

وی اضافه کرد: یکی از شرایط لازم برای سرشماری کاهش دما است تا گله های نر و ماده در کنار هم قرار گیرند و بتوانیم سرشماری درستی انجام دهیم.

رییس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش استان تهران درباره حیواناتی که درمناطق مختلف سرشماری می شوند، اظهارکرد: حیواناتی همچون کل و بز وحشی، قوچ و میش وحشی، آهو و جبیر سرشماری می شوند. در مناطق کوهستانی بیشتر قوچ و میش و کل و بز و در قسمت های دشتی یعنی قسمت های جنوبی استان تهران مانند ورامین یا منطقه سرخه حصار بیشتر آهو و قسمت های کویری هم جبیر سرشماری می شود.

وی درباره سرشماری گونه هایی مانند پلنگ توضیح داد: حیواناتی همچون پلنگ معمولاً سرشماری نمی شوند و معمولاً طبق مشاهدات و آثار و علائم برجا مانده از حیوان میتوان تشخیص داد که آن گونه جانوری در آن منطقه وجود دارد یا نه و به چه تعدادی هستند؟ سرشماری این گونه ها با سرشماری علفخواران بزرگ جثه متفاوت می باشد.

رییس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش استان تهران درباره تأثیر آلودگی هوا بر سرشماری حیات وحش و زاد و ولد حیوانات اظهار داشت: در زمینه سرشماری امکان دارد که آلودگی هوا میزان دید ما را کم کند چون که شیوه سرشماری مشاهده مستقیم است و همکاران محیط زیست در گروههای دو یا سه نفره، مسیرهای سرشماری را طی می کنند و هر گونه ای را که مشاهده کنند، در فرم های مربوطه یادداشت می کنند.

کرمی در انتها اظهارکرد: تأثیر آلودگی هوا بر زاد و ولد حیات وحش احتیاج به بررسی های کارشناسی و دانشگاهی دارد. مطالعات دانشگاهی درباره تأثیر آلودگی هوا بر انسان ها انجام شده و نتایجی هم به دست آمده است ولی چنین مطالعاتی در زمینه حیات وحش صورت نگرفته است البته قطعا بر شرایط زیستی ها آنها هم تأثیر منفی می گذارد.
1400/09/13
16:15:05
5.0 / 5
324
تگهای خبر: آب , آلودگی , جانور , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است