آخرین نگرانی بازماندگان سانحه اتوبوس و شبی سینمایی برای مهشاد و ریحانه

آخرین نگرانی بازماندگان سانحه اتوبوس و شبی سینمایی برای مهشاد و ریحانه

به گزارش لوازم حیوان خانگی مستند ˮبر سر خاک ˮ با تقدیم به خبرنگاران محیط زیست و مهشاد کریمی، ریحانه یاسینی دو خبرنگار از دست رفته در سانحه واژگونی اتوبوس ارومیه به نمایش درآمد.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، در نخستین نمایش روی پرده مستند محسن خان جهانی که شامگاه ۱۵ آذر ماه در سالن "مروارید پردیس صبا مال "برگزار شد، تعدادی از خبرنگاران محیط زیست، خانواده و دوستان مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی حضور داشتند.
پس از نمایش مستند "بر سر خاک" که درباره موضوع چالش برانگیز فرسایش خاک است، علیرضا بهرامی شاعر و روزنامه نگار که اجرای این برنامه را برعهده داشت، یادی کرد از خبرنگاران از دسته رفته و همکارانی که در خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا در این سال ها به سفر ابدی رفتند و تصریح کرد: امروز که اینجا جمع شدیم، سالگرد سقوط هواپیمای سی ۱۳۰ خبرنگاران و از دست دادن دو همکارمان حسن قریب و اسماعیل عمرانی هم هست و حالا اینجا جمع شدیم برای فقدان دو همکار دیگرمان که کمتر از یک سال است آنها را از دست داده ایم، مهشاد کریمی و همکار عزیزش ریحانه یاسینی (خبرنگار ایرنا) که در سانحه واژگونی اتوبوس خبرنگاران در ارومیه از دنیا رفتند.
او افزود: کلا فقدان یک بحران فلسفی است که هیجان و شور زندگی در کنار نبودن کالبد جسم، ذهن ها را درگیر می کند و همیشه نقطه های امیدی را برای تسکین خودمان و ارزش گذاری زحمت های همکارانمان جستجو می نماییم، طبیعتا تعدادی از خدمات خبری ارزش های فرامتنی بیشتری دارند بطورمثال سرویس میراث فرهنگی، سرویس محیط زیست.
بهرامی تصریح کرد: یک زمانی دهه ۶۰ که جوان های رعنا می رفتند و می جنگیدند به خانواده هایشان تبریک و تسلیت می گفتند. آن موقع چون مساله ناموس و وطن بود خانواده ای که موجب تربیت چنین فرزندانی می شدند که تا پای جانشان مایه می گذاشتند، خانواده های سربلندی بودند.
او افزود: و حالا در فقدان دو خبرنگار محیط زیست که چیزی بالاتر از مسئولیت اجتماعی شان را به دوش کشیده اند و در فقدان مهشاد کریمی یک مقدار معناهای جدید هم به مفاهیم قبلی اضافه شده است، بطورمثال زمانی که ما کارمان را در ایسنا شروع کردیم، مهشاد کریمی فقط سه سال سن داشته است و ادامه نسلی حالا ما را رسانده به خواهر کوچکتر و اینجاست که ما معنای ناموس را جستجو می نماییم و به همین نسبت هم قلب مان بیشتر جریحه دار می شود بدین سبب باید برای پیگیری آن حادثه _ با این باز تعریف هایی که عرض کردم _ تلاش می نماییم.
بهرامی با اشاره به حضور خانواده مهشاد کریمی و همسرش علی سلطان محمدی و همکاران ریحانه یاسینی اعلام نمود که "اولین نمایش پرده ای مستند "بر سرخاک" را به خبرنگاران محیط زیست خصوصاً مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی تقدیم می کنیم" و توضیح داد: چرا می گویم نخستین نمایش پرده ای چون سال قبل که مستند "بر سرخاک" در جشنواره سینما حقیقت حضور داشت به سبب شیوع ویروس کرونا اکران حضوری نداشت و به طور انلاین اکران شد.در ادامه لوح یادبود و نمادی از خاک که سفال کلپورگان سیستان و بلوچستان بود به پدر و همسر مهشاد کریمی اهدا شد و پدرش با اندوه فراوان در فراق فرزندش از این تقدیر تشکر کرد.
همسر مهشاد کریمی هم با بغض اظهار داشت: افسوس می خورم، ای کاش مهشاد در مراسم حضور داشت و خودش در این تقدیر شرکت می کرد.


نگار اکبری همکار ریحانه یاسینی نیز که به نمایندگی از خانواده این خبرنگار فقید، لوح یادبود را دریافت کرد، با اندوه فراوان اظهار داشت که جای ریحانه اینجا و همه جا خالی است!
در ادامه زینب رحیمی به نمایندگی از خبرنگاران محیط زیست حاضر در اتوبوس به درخواست مجری مراسم از آخرین روند رسیدگی پرونده حقوقی اتوبوس خبرنگاران که در ارومیه واژگون شد، سخن گفت.
این خبرنگار در ابتدای سخنانش تصریح کرد: از چند روز پس از حادثه اتوبوس خبرنگاران، خانواده دو خبرنگار از دست رفته و خبرنگاران محیط زیست حاضر در اتوبوس، شکایت خودشان را مطرح نمودند و همچنان پیگیر روند قضایی این حادثه هستند تا مسببان این حادثه مجازات شوند و آخرین اتفاقی که افتاده این است که هفته گذشته دادستان نقده با تشخیص متهم بودن سه مدیر و یک راننده، پرونده را به دادسرای ارومیه فرستاده است.


او افزود: دغدغه ما بعنوان خبرنگاران بازمانده از ان حادثه این است که سرعت کافی برای پیگیری این پرونده وجود ندارد. حدود دو ماه قبل خبرنگاران بازمانده از ان حادثه درخواست احاله پرونده را از نقده به تهران داشته اند اما این پرونده در دادسرای ارومیه همچنان هست، مورد دیگر این که مدیرهای بالادستی برای بازجویی هم احضار نشده اند و این مساله خودش جای نگرانی دارد و این استرس را برای ما دارد که مبادا در روند پیگیری قضایی پرونده اختلالی ایجاد بشود و با عدالت کافی پیگیری نشود.
زینب رحیمی اظهار داشت: ما خبرنگاران بازمانده از آن اتوبوس از مدیران ستادی سازمان محیط زیست همچون روابط عمومی و خود عیسی کلانتری که در آن موقع رئیس سازمان محیط زیست و هم رئیس ستاد احیای دریاچه ارومیه بود و همین طور مسعود تجریشی که در آن زمان مدیر برنامه ریزی ستاد دریاچه ارومیه بود و به طور کامل هم در جریان این سفر قرار داشت، از علی حاج مرادی که مدیر فنی ستاد بود و او هم در آن سفر در کنار خبرنگاران بود و اتفاقا برنامه ریزی سفر برعهده ایشان بود شکایت کردیم، اما هنوز هیچ کدام از مدیران ارشد و البته مدیران روابط عمومی که دعوت خبرنگاران از جانب آنها انجام شده بود، حتی یک برگه احضاریه هم دریافت نکرده اند تا پاسخی به پرسش ها بدهند.
این خبرنگار محیط زیست با اشاره به ابهامات زیادی که در امتداد این پرونده وجود دارد، اظهار داشت: ابهامات زیادی وجود دارد در ارتباط با رابطه ای که بین شرکت سیمان و سازمان محیط زیست وجود دارد، نکته هایی هم هست که نمی توان از آنها چشم پوشی کرد. بطورمثال بارها پلیس راه و بقیه نهادها گفته اند اتوبوسی که برای جا به جایی خبرنگاران استفاده شده است به هیچ وجه مجوز تردد نداشته است و از همه مهمتر حتما مدیرعامل شرکت سیمان ارومیه به این مساله واقف بوده است که این اتوبوس مجوز عبور بیرون شهری نداشته است اما با وجود این، چنین اتوبوسی را برای خبرنگاران در نظر گرفتند. اتوبوسی که فرسوده بودنش مشخص است و در گزارش فنی هم مشخص شده است که ترمز مشکل داشته است.
او افزود: شکایت خبرنگاران بازمانده و طبیعتا خانواده دو خبرنگار فقید با جدیت ادامه دارد، هر چند روند رسیدگی به پرونده خیلی رضایت بخش نیست. توقع می رفت باتوجه به اهمیت موضوع و این که دو خبرنگار جان خودشان را از دست داده اند و ۱۸ خبرنگار دیگر از یک قدمی مرگ برگشته اند، این پرونده با دقت و سرعت عمل بیشتری بررسی شود اما مهم ترین نگرانی این هست که ممکنست یکسری از مدیران و کسانی که در این سانحه نقش داشتند، بتوانند از زیر بار این سانحه شانه خالی کنند و این مهم ترین استرس و نگرانی این روزهای ماست و البته ما پیگیری هایمان را بوسیله وکلا ادامه می دهیم.در بخش بعدی مراسم علیرضا بهرامی با اشاره به مستند "بر سرخاک" از سکانسی در فیلم یاد کرد که کشاورزان در منطقه ای در همدان به سبب فروچاله ها از آنجا کوچ می کنند و در نریشن فیلم هم اشاره کوتاهی می شود، اما کارگردان به جزئیات بیشتری وارد نمی گردد و در عین حال اظهار داشت: البته احیانا خواسته از خط اصلی داستان فاصله نگیرد بدین سبب به سبب این که من آن منطقه را به خوبی می شناسم، پیشنهاد می کنم به فکر شماره ۲ و ۳ "برسرخاک" باشند چون علاوه بر نگاهی که در این فیلم بود به لایه های دیگر مساله همچون مدیریت حاکمیتی هم باید پرداخته شود، ضمن این که من فکر می کنم باتوجه به مجموعه آثاری که از سالهای پیش از خان جهانی دیده ام، همچون مستندهای ورزشی و سیاسی می تواند در زمینه محیط زیست کارش را ادامه بدهد چون محیط زیست لایه های متفاوتی دارد و به صورتی عناوین مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی را در برمی گیرد.
محسن خان جهانی هم با این جمله که "خبر کوتاه است خاک خواهد مُرد." سخنانش را اینطور افزود: زمانی که فیلم ازادراه تهران شمال را می ساختم، کم کم علاقمند موضوعات محیط زیست شدم بعدش هم از یک خبر خیلی کوتاهی ایده این فیلم به سراغ من آمد، خبر این بود که خاک ایران را دارند می دزدند و وقتی خبر را دنبال کردم خیلی صحت نداشت. اما من از آنجا با آدم های اشنا شدم که به من گفتند که این وضعیت خاک است و اینها را فیلم کنم. در آن مقطع اطلاعات دقیقی از محیط زیست نداشتم ولی تحقیق و پژوهش زیادی کردم که به این فیلم برسم، اما به همین موضوعات محیط زیستی در فیلم جدیدم "پیچ سرهنگ" که در مورد قطعه دوم آزادراه تهران شمال است، باردیگر میپردازم و حالا بیشتر علاقمند شدم در زمینه محیط زیست کار کنم.
او در آخر اظهار داشت: امیدوار هستم مردم به خاک و اب توجه نمایند و فیلم "بر سرخاک" و چنین فیلم هایی بیشتر دیده شوند، فیلمی که این روزها در سامانه هاشور اکران آنلاین شده است.
صدرا محقق، مهدی گوهری، حسن ظهوری، سمیرا خباز، فاطمه باباخانی، مژگان جمشیدی و... همچون خبرنگاران و فعالان حوزه محیط زیست در این مراسم حضور داشتند.
در اختتام پوستر مستند "بر سرخاک" به امضای حاضران رسید.

عکس های پیوست خبر از یاسمین ظهورطلب.

منبع:

1400/09/16
12:34:48
5.0 / 5
474
تگهای خبر: خدمات , زندگی , سرویس , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است