ساخت و ساز بی رویه موثر بر افزایش خسارات سیل

ساخت و ساز بی رویه موثر بر افزایش خسارات سیل

به گزارش لوازم حیوان خانگی یک کارشناس آب با اشاره به ساخت و ساز بی رویه و بدون کارشناسی در حریم رودخانه ها اظهار داشت: اگر به ساخت و سازهای نادرست در حریم و بستر رودها و مسیل ها توجه نشود، در آینده و در برخورد با بارش های شدید و سیل های احتمالی، ممکنست با خساراتی بمراتب بیشتر و جبران ناپذیرتر روبرو شویم.حسین رفیع در گفت و گو با ایسنا درباره ساخت و سازهای بی رویه و بدون کارشناسی در حریم رودخانه ها و مسیل ها اظهار نمود: متاسفانه در چند دهه گذشته به بحث ساخت و ساز در حریم و بستر رودخانه ها کم توجهی شده و بنا بر این مشکلات بسیاری به وجود آمده است.

وی اضافه کرد: در گذشته های نه چندان دور، مردم با شناخت بهتر طبیعت و جریان رودخانه ها، زمینهای کشاورزی و سازه های خودرا می ساختند و دریافته بودند که رودها طی سالیان در راه حرکت خود تغییراتی می کنند که باید بدان توجه داشت. هیچ رودی در هیچ کجای دنیا وجود ندارد که فقط در یک مسیر ثابت جریان داشته باشد و با گذر زمان تغییر موقعیت داده است.

مرجع ملی سازمان های مردم نهاد در کنوانسیون رامسر با اشاره به تغییر موقعیت رودها در گذر زمان اظهار داشت: رودها بر طبق شرایط با گذر زمان تغییر مسیر می دهند که این مساله به پویایی و باروری خاک و زمین کمک می نماید ولی متاسفانه امروزه به این نکته چندان توجهی نمی گردد و سازندگان فقط به دنبال مهار جریان طبیعی رودخانه ها و مسیل ها هستند بدین سبب سیل هایی که در سالهای اخیر رخ داده تخریب های بسیار زیادی را همراه داشته است. بعنوان مثال اگر به درستی به سیل چند سال پیش لرستان دقت نماییم، خواهیم دید که بخش قدیمی روستاهای سیل زده، گرفتار تخریب بسیار کمتری نسبت به مناطق جدیدتر شده بودند. این امر خود نشان دهنده شناخت بهتر گذشتگان از طبیعت و جریان های آن بوده است.

وی با اعلان اینکه ما نیاز به افزایش آگاهی عمومی داریم تا خیلی از اقدامات مخرب را انجام ندهیم، افزود: بعضی مواقع افراد برای افزایش سودهای شخصی اقداماتی همچون رعایت نکردن حریم رودخانه ها را انجام می دهند که الان بطور تقریبی می توان اظهار داشت که حریم بستر هیچ کدام از رودها، دریاچه ها، دریاها، جنگلها و مراتع کشورمان رعایت نشده است. این مشکلات را عدم مدیریت در سطح کلان، سودجویی شخصی برخی از افراد و ناآگاهی ایجاد کرده است و باید دراین زمینه یک اقدام بنیادی صورت گیرد.

رفیع در ادامه با اشاره به این که دراین زمینه باید یک فکر جامع به همراه کارهای فرهنگی و فرهنگسازی انجام داد، اظهارکرد: در بعضی موارد، سازمان های مربوطه برای این دخل و تصرف ها عملیات تخریب و پاکسازی و رفع اثر انجام می دهند که این نوع فعالیت ها مشکلات بسیاری را به وجود می آورد اما این فعالیت ها نمی تواند خیلی گسترش یابد چونکه در مقابل این نوع اقدامات مقاومت ها و مخالفت های بسیاری وجود دارد.

وی درباره آمار آثار مخرب ساخت و سازهای بی رویه و بدون کارشناسی اظهار داشت: آمار دادن درباره این مساله حدودا غیرممکن است چونکه در کشور آمار دقیقی درباره این مساله وجود ندارد و سازمان ها و نهادهای مختلف گاهی آمارهای متفاوتی را ارائه داده اند که باتوجه به اختلاف نمی توان به آنها استناد کرد.

مرجع ملی سازمان های مردم نهاد در کنوانسیون رامسر افزود: تهدیدها و چالش هایی که این نوع فعالیت ها ایجاد می کنند، فقط مربوط به طبیعت نیست. در سیلاب هایی که سالهای قبل به وقوع پیوست خیلی از روستاها و شهرها از بین رفتند و گرفتار تخریب های جبران ناپذیری شدند. در خیلی از این موارد انسان ها، دام و طیور بسیاری تلف شدند و زمینهای کشاورزی و باغات خیلی از بین رفتند.

وی اضافه کرد: آثارتخریب ها بسیار وسیع و هزینه جبران خسارات بسیار زیاد است. وقتی یک سیل بزرگ در راه خود حرکت می کند، اجسام کوچک و بزرگی همچون سازه ها، دیوارها و درخت هایی که درحاشیه قرار دارند را از جایگاهشان جدا و با خود همراه می کند و هنگامی که با یک تنگه در راه خود مواجه می شود این اجسام روی هم تلنبار می شوند و سد موقتی را درست می کنند که بعد از مدتی فشار شدید حاصل از جریان سریع و بزرگ سیل، این سد موقت را با شدت تخریب می کند و با جریانی بمراتب پرانرژی تر، هر آن چه که در راه خود دارد را از بین می برد.

این کارشناس آب در ادامه اظهار داشت: اگر به بحث ساخت و سازهای نادرست در حریم و بستر رودها و مسیل ها توجه نشود در آینده و در برخورد با بارش های شدید و سیل های احتمالی، ممکنست با خساراتی بمراتب بیشتر و جبران ناپذیرتری روبرو شویم.

رفیع در آخر اشاره کرد: دخل و تصرف فقط به شکل ساخت و ساز بی رویه نیست و حتی برداشت بی رویه شن و ماسه از بستر رودخانه هم معنای دخل و تصرف دارد. برداشت بی رویه شن و ماسه از بستر رودخانه سبب تشدید جریان سیل می شود و در میزان مخاطرات حاصل از سیل موثر است.

منبع:

1400/10/24
13:02:00
5.0 / 5
283
تگهای خبر: آب , بارش , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است