معاون سازمان محیط زیست خبر داد

مشاهده یک یوز ماده با چهار توله تازه اش

مشاهده یک یوز ماده با چهار توله تازه اش

لوازم حیوان خانگی: به گزارش لوازم حیوان خانگی، معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: رییس و محیط بانان پارک ملی توران عصر پنجشنبه (20 مرداد) در سمت شمال جاده ترانزیت تهران به مشهد موفق به مشاهده یک قلاده یوزپلنگ ماده و چهار توله امسالی شدند.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، حسن اکبری اظهار داشت: محیط بانان مشغول گشت و کنترل در حاشیه جاده برای پایش و مشاهده یوز ماده و توله مشاهده شده چند روز قبل بودند، ولی باتوجه به گزارش های قبلی، دامنه گشت و کنترل را به سمت مناطق آزاد گسترده تر کردند و موفق به ثبت حضور این یوزپلنگ مادر به همراه چهار توله شدند.
وی افزود: کارشناسان انجمن یوز ایرانی و همکاران استان سمنان درحال شناسایی یوز مادر از روی عکس هستند و به زودی اخبار تکمیلی دراین زمینه اطلاع رسانی خواهد شد.
طبق گزارش سازمان حفاظت محیط زیست، اکبری اضافه کرد: مجموعه توران و پناهگاه حیات وحش میاندشت، به همراه زیستگاه های آزاد بین آنها، با اهمیت ترین زیستگاه یوزپلنگ آسیایی در ایران و قاره آسیا است که با وجود منطقه دشتی و تپه ماهورها و وجود طعمه، مکانی برای زیست این گونه‌ی باارزش است.
اکبری در ادامه اظهار داشت: با تلاش همکاران محیط زیست استان سمنان و انجمن یوزپلنگ ایرانی برمبنای بانک اطلاعاتی شناسایی یوزهای منطقه توران، مشخص شد ماده یوز شناسایی شده «هلیا» نام دارد و یوز ماده ای است که سال قبل از مادرش «هَرب» جدا شد و امسال موفق شد چهار توله به دنیا بیاورد.
وی اظهار داشت: امیدواریم به لطف خداوند و با یاری همدیگر خصوصاً توجه و همکاری رانندگانی که در راه این جاده تردد می کنند و دامداران و جامعه محلی و با صیانت از مناطق زیستگاهی اینگونه با ارزش، بتوانیم در امتداد احیای اینگونه باارزش قدم مثبتی برداریم.
منبع:

1401/05/21
15:14:01
5.0 / 5
270
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است