تأثیر پلاستیک بر محیط زیست دریایی

تأثیر پلاستیک بر محیط زیست دریایی

لوازم حیوان خانگی: پسماندهای پلاستیکی که در دریا انداخته می شوند، در اثر سهل انگاری، واژگون شدن قایقها، رها کردن تجهیزات صید در سواحل یا در دریا و بسیاری علل دیگر، موجبات ضرر و زیانهای فراوانی را برای زیست جانداران دریایی فراهم می کنند.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، پسماندهای پلاستیکی بیشترین پراکندگی را در دریا دارند. مواد پلاستیکی که به دریا ریخته می شوند، گاه به سطح دریا می آیند، گاه نیز به عمق دریا فرو می روند و گاه امواج، آنها را به ساحل می برند. مواد پلاستیکی شناور نیز در جریانات آبی قرار می گیرند و در مناطق مختلف جهان منتشر می شوند.
مواد پلاستیکی در عین این که شرایط را برای افراد جوامع مدرن، مطلوب می سازند، اما وقتی وارد محیط زیست می شوند، محیط را برای مرگ و میر جانداران آماده می کنند.
بسیاری از گونه های جانداران از آلودگی پلاستیکی تأثیر می پذیرند چونکه موجودات زنده، گاهی در تورهای پلاستیکی گرفتار می شوند و گاه با فرض این که این تورها جانداری دیگر و صیدی قابل خوردن هستند، آنها را می بلعند.
از دیگر مشکلات ناشی از آلودگی پلاستیکی آنست که پسماندهای پلاستیکی، انتقال گونه های زنده را از منطقه ای به منطقه دیگر سبب می شوند. بدین سان که گونه های غیربومی خودرا به پسماندهای پلاستیکی آویزان کرده و همراه با آنها در دریا سفر می کنند تا به محیط زیستی جدید منتقل و سبب تغییر در نسبت گونه های آنها و یا حتی انقراض برخی گونه ها شوند.
پسماندهای پلاستیکی همین طور آلاینده ها را به محیط زیست دیگر و یا به موجود زنده ای که آنها را می بلعد، منتقل می کنند. علاوه بر تأثیر ناشی از پسماندهای پلاستیکی بر حیات دریایی، این پسماندها می توانند به صنایع دریایی نیز خسارت وارد کنند، بطورمثال با پروانه های موتور قایق های صیادی برخورد کرده و سبب مسدود شدن سیستم خنک کردن تجهیزات آن شوند.
آمارها حاکی از هزینه های هنگفتی است که خسارت ناشی از پسماندهای پلاستیکی برای صنایع دریایی در منطقه آسیا و اقیانوس آرام، در بر دارد.
تحقیقات نشان داد که بیش از ۲۶۷ گونه آبزی در دریاهای جهان از بلعیدن پسماندهای پلاستیکی یا گرفتار شدن در آنها، رنج می برند. وقتی این بلع یا گرفتار شدن اتفاق می افتد، موجودات دریایی به شدت تأثیر می پذیرند به شکلی که اغلب اوقات جان خودرا از دست می دهند.
تعیین میزان دقیق تأثیرگذاری پسماندهای پلاستیکی در محیط زیست دریا یا پیش بینی عواقب وجود آنها در موجودات دریایی که آنها را می بلعند، دشوار است چونکه نمی توان این پسماندها را در عمق دریا بطور مستقیم مشاهده کرد.
نتایج یک پژوهش نشان داد که در دریای شمال در هر کیلومتر مربع از عمق دریا بطور متوسط ۱۱۰ قطعه پسماند پلاستیکی وجود دارد.
اگر این رقم را به کل دریای شمال تعمیم دهیم این بدان معناست که ۶۰۰۰۰ متر مکعب پسماندهای پلاستیک در عمق این دریا وجود دارد. در هنگام تحقیق در مناطق دریایی در آب های مدیترانه و در عمق ۲۵۰۰ متری، ۳۰۰ میلیون قطعه پسماند پلاستیکی پیدا شد. در آبهای هلند نیز ۵۰۰ تن پسماند در میان سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۶ و در قالب طرح «صیادی برای جمع آوری پسماند» جمع آوری شد. این پسماندها شامل لاستیک کامیون ها، یخچال ها، مواد بسته بندی، بار کشتی های غرق شده و مفقود شده، تجهیزات حمل و نقل، طناب و دیگر اشیاء است.
به نظر می آید که پسماندهای پلاستیکی متشکل از مواد پلاستیکی مصرف شده، اغلب در نزدیکی مناطق ساحلی پرجمعیت وجود دارند. البته بر خلاف این موضوع، پسماندهای پلاستیکی در مناطق دور از فعالیت بشری نیز وجود دارند که اغلب شامل تجهیزات صیادی می شود که به دریا انداخته و یا در دریا گم شده است. صنعت صیادی مسوول ایجاد پراکندن خیلی از پسماندهای پلاستیکی است و ۵۰ تا ۹۰ درصد از کل زباله های دریایی پلاستیکی موجود در اقیانوس ها به این صنعت اختصاص دارد. پس باید از رها کردن، گم کردن و انداختن پسماندهای صنعت صید بطور جدی جلوگیری شود تا از حجم این نوع پسماندها و در نتیجه نتایج مضر آن بر حیات دریایی کاسته شود. با این حال، مواد پلاستیکی موجود در محیط زیست دریا، به مواد ریزتری نیز تجزیه می شوند تا بصورت مواد میکروپلاستیک درآمده و مدت طولانی تری در دریا وجود داشته باشند. تازه ترین تحقیقات نشان داده که این مواد میکروپلاستیکی تقریباً در تمامی اقیانوس های جهان همچون قاره قطب جنوب وجود دارند.
به گزارش نشریه محیط زیست دریایی، هنوز هم داده ها و اطلاعات درباره ی فراوانی پسماندهای پلاستیکی در محیط زیست قعر دریاها و اقیانوس ها، بسیار محدود است چونکه دستیابی به این اطلاعات و عملیات نمونه برداری با دشواری روبروست و هزینه های انجام تحقیقات علمی در اینباره زیاد است. بدین جهت اغلب دانشمندانی که در حوزه بقایای پسماندهای پلاستیکی در اعماق دریاها تحقیق می کنند، تمرکز خودرا بیشتر بر فلات قاره ای گذاشته اند. انجام عملیات تحقیق درباره ی پسماندهای پلاستیکی موجود در دریا بصورت مشاهده مستقیم فقط در آب های کم عمق ممکنست و در عین حال می توان با استفاده از تور، اجزای موجود در اعماق دریا را مورد رصد قرار داد. در انجام عملیات بررسی پسماندهای پلاستیکی توسط تجهیزات تصویری که با ترال ها کشیده می شوند، پژوهشگران باید بسیار مراقب باشند چونکه در این وضعیت امکان تأثیرگذاری بر محیط زیست بسیار زیاد است و این خطرات شامل احتمال صید ماهی ها و آبزیان دیگر و نیز وارد آوردن خسارت به محیط زیست اعماق دریا است.
منبع:

1401/07/07
12:38:27
5.0 / 5
169
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است