21 روز هوای قابل قبول در اسفند 1401 در پایتخت

21 روز هوای قابل قبول در اسفند 1401 در پایتخت

لوازم حیوان خانگی: لوازم حیوان خانگی: برمبنای اطلاعات ثبت شده در ایستگاه های سنجش کیفیت هوای تهران، طی اسفندماه سال 1401، هشت روز ناسالم برای گروههای حساس و 21 روز قابل قبول به ثبت رسیده است.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، آمار شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان میدهد اسفندماه امسال شهروندان تهرانی تعداد روزهای آلوده بیشتری را نسبت به اسفندماه سال قبل تجربه کرده اند. طی این مدت هوای تهران هشت برای گروههای حساس آلوده بود، این در حالیست که سال قبل در این ماه تنها پنج روز گروههای حساس هوای آلوده را تنفس کرده اند.

کیفیت هوای تهران در آخرین ماه زمستان ۱۴۰۱ و مقایسه آن با سال قبل نشان میدهد که در اسفندماه سال قبل ۲۴ روز هوای قابل قبول ثبت گردید که این عدد امسال نیز ۲۱ روز بوده است.

آلاینده شاخص هوای اسفندماه سال ۱۴۰۱ طی ۲۷ روز ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون و طی دو روز دی اکسیدنیتروژن بود؛ اما سال قبل ۲۷ روز آلاینده شاخص ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بود و یک روز دی اکسید نیتروژن و یک روز ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون ثبت شده بود.

کمینه شاخص ثبت شده برای آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون امسال عدد ۵۹ و بیشینه آن عدد ۱۲۱ را نشان میدهد.
کیفیت هوای پایتخت در اسفندماه ۹۷ تا ۱۴۰۰
آمار شرکت کنترل کیفیت هوای تهران درباره ی وضعیت آلودگی هوای تهران طی اسفندماه سال ۹۷ تا ۱۴۰۰ نشان میدهد کیفیت هوای تهران طی اسفندماه سال ۱۴۰۰ نسبت به زمان مشابه سال ۹۹ تعداد روزهای آلوده کمتری را داشت چونکه کیفیت هوای پایتخت طی اسفند سال قبل ۲۴ روز در وضعیت قابل قبول و پنج روز در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس قرار داشت؛ اما در اسفندماه سال ۹۹ کیفیت هوای تهران دو روز پاک، ۲۲ روز در وضعیت قابل قبول، پنج روز در وضعیت آلوده برای گروههای حساس و یک روز در وضعیت آلوده برای همه بود.

آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون طی ۲۷ روز، آلاینده دی اکسید نیتروژن طی یک روز و ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون نیز به مدت یک روز علت آلودگی هوای اسفندماه سال ۱۴۰۰ بود؛ این در حالیست که اسفندماه سال ۹۹ نیز آلاینده شاخص هوای تهران برای ۲۶ روز ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون و تنها برای چهار روز دی اکسید نیتروژن بود.

طی سومین ماه زمستان سال ۹۸ تهرانی ها دو روز هوای پاک، ۲۲ روز هوای قابل قبول و پنج روز هوای ناسالم برای گروههای حساس را تنفس کرده اند. آلاینده شاخص درکل این بازه زمانی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بوده است.

اسفندماه سال ۹۷ نیز ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در ۲۸ روز و ازن در یک روز از این ماه آلاینده شاخص بود. تهرانی ها در این ماه سه روز هوای پاک و ۲۶ روز هوای قابل قبول را تنفس کرده اند. در آخرین ماه این سال پایتخت هیچ روزی هوای آلوده را به خود ندید.

این اعداد و ارقام طی این پنج سال نشان می دهند با گذر زمان، نفس های تهران هر سال بیشتر به شماره افتاده است، بطوریکه نزدیک به یک سوم روزهای سومین ماه زمستان سال جاری هوا آلوده بود و هیچ روزی هوای پاک را تجربه نکرده ایم این در حالیست که در اسفندماه سال ۹۷ سه روز هوای پاک را بدون هیچ روزی آلودگی هوا تجربه کردیم.
از آلاینده شاخص روزهای سرد سال چه می دانید؟
بر اساس مطالعات و تحقیقات دانشمندان، برای هر آلاینده یک حد مجاز تعریف می شود. ذرات معلق کمتر از ۲.۵ آلاینده شاخص هوای تهران در ایام سرد پایتخت است. این آلاینده دارای قطر ۲.۵ میکرون و یا کمتر هستند که تقریباً یک سی ام قطر موی انسان است و به عنوان ذرات ریز (fine) نیز شناخته می شوند. ترکیب شیمیایی ذرات بسته به محل، زمان و آب و هوا متفاوت می باشد و منابع انتشار آن شامل انواع کارهای احتراقی (وسایل نقلیه موتوری، نیروگاهی، سوزاندن چوب، و غیره) و فرایندهای صنعتی خاص می شود. این ذرات هم بطور مستقیم ساطع می شوند و هم به شکل آلاینده ثانویه در جو شکل می گیرند.

به طور کلی عمده ترین منابع انتشار ذرات معلق نیز احتراق سوخت مانند سوزاندن زغال سنگ و چوب، خودرو های دیزلی فاقد فیلتر دوده، فرایندهای صنعتی و کشاورزی و انتشار از خودرو ها است. ذرات معلق عموما در ماه های سرد سال کیفیت هوا را تحت تاثیر قرار می دهند. مطالعات علمی گوناگون درباره ی ذرات معلق نشان میدهد که قرار گرفتن در معرض این آلاینده موجب بروز مشکلات زیادی می شود. مرگ زودرس در مبتلایان به بیماریهای قلبی و ریوی، بروز حملات قلبی غیرکشنده، ضربات قلب نامنظم، مبتلاشدن به سرطان ریه، تشدید آسم، کاهش عملکرد ریه و افزایش علایم تنفسی مشکلاتی است که آلودگی هوا برای سلامت انسان به وجود می آورد.
اعداد و رنگ های شاخص کیفیت هوا چه می گویند؟
شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود. بر طبق این تقسیم بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا سالم یا متوسط، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروههای حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناکست.

گفتنی است در هوای پاک که با رنگ سبز نشان داده می شود، شرایط کیفیت هوا مناسب می باشد و خطری برای سلامت انسان ندارد. در هوای سالم که به رنگ زرد شناخته می شود، کیفیت هوا قابل قبول و غلظت آلاینده ها کمتر از حدی است که بر سلامت انسان تاثیر منفی داشته باشد اما در هوای ناسالم برای گروههای حساس که به رنگ نارنجی نشانه گذاری می شود، مقدار AQI بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ قرار می گیرد که در نتیجه آن گروههای حساس اثرپذیری بیشتری از آلودگی هوا خواهند داشت.

در هوای ناسالم که به رنگ قرمز است، کلیه افراد جامعه در معرض مخاطرات ناشی از آلودگی هوا قرار می گیرند و حتی ممکنست گروههای حساس گرفتار عوارض شدیدتری شوند. افزون بر این در هوای بسیار ناسالم که به رنگ بنفش نشان داده می شود و عدد AQI بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ قرار می گیرد، احتمال بروز عوارض جدی برای سلامت افراد جامعه بیشتر می شود.

منبع:

1402/01/01
15:16:41
5.0 / 5
152
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است