مدیر ستاد مقابله با گرد و غبار كشور:

گرد و غبار خوزستان عموما منشاء داخلی دارد

گرد و غبار خوزستان عموما منشاء داخلی دارد

لوازم حیوان خانگی: مدیر ستاد مقابله با گرد و غبار كشور ضمن تقسیم بندی انواع سامانه های وزش باد استان خوزستان اظهار نمود: گرد و غبارهایی كه از ابتدای فصل بهار در خوزستان شكل گرفته و در چند روز گذشته هم شهرهای مختلف این استان را درگیر كرده، ناشی از جریانات بهاره است كه منشاء بخشی از آن خارج از ایران است اما عموما منشاء داخلی دارد.علی محمد طهماسبی بیرگانی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به اینكه در خوزستان دو نوع جریان باد تحت عنوان باد شمال غرب به جنوب شرق و باد جنوب وجود دارد، اظهار نمود: سیستم باد جنوبی مختص فصل زمستان است و با اینكه تعداد وقوع آن كم است اما سرعت بالایی دارد ازاین رو مشكلات بسیاری بوجود می آورد.

وی در مورد بادهای جنوبی خاطرنشان كرد: با عنایت به اینكه بادهای جنوبی از سمت دریا می آیند هنگام ورود به ایران هیچ محموله و باری با خود ندارند. در این شرایط ظرفیت حمل و انرژی بالایی دارند به همین علت به محض ورود به كشور تا حد بسیاری امكان بارگیری دارند.
بادهای جنوبی خوزستان از ۱۰ سال پیش مشكل آسا شده است
مدیر ملی ستاد مقابله با گرد و غبار كشور با اشاره به خشكی تالاب ها و هورهای استان خوزستان اظهار داشت: دلیل اینكه در سال های اخیر میزان تاثیر بادهای جنوبی بالا رفته و اثرات مخربی تولید می كند؛ خشكی هورها و تالاب ها و تخریب مراتع است. یعنی در سال های قبل تر فصل وزش باد با فصل مرطوب بودن زمین همزمان بود و باد جنوبی به علت رطوبت زمین نمی توانست در وقوع گرد و غبار اثرگذار باشد اما حدودا از سال ۸۶ به بعد بادهای جنوبی به علت خشكی های گسترده در خوزستان مشكل زا شده است.
مختصات باد شمال غرب به جنوب شرق خوزستان
طهماسبی بیرگانی در مورد باد شمال غربی خوزستان هم خاطرنشان كرد: باد شمال غرب به جنوب شرق، یك سیستم بادی قدیمی در منطقه خوزستان است كه از مدیترانه، عراق و سوریه بارگیری می كند سپس وارد ایران می گردد البته علاوه بر بارگیری این بادها در خارج از ایران، كانون های داخلی هم در تشدید طوفان های غباری تاثیر می گذارد. به هر حال امسال علاوه بر شهرهای خوزستان خیلی از شهرهای عربستان هم درگیر این باد شمال غربی بوده اند و به تازگی حتی دید افقی در بعضی شهرهای این كشور مثل قصیم و طائف به ۱۰۰ متر رسید.

وی در مورد دوره شكل گیری بادهای شمال غرب خوزستان اظهار نمود: باد شمال غرب به جنوب شرق خوزستان در دوره انتقال فصل از زمستان به بهار تولید می گردد كه به اعتدال بهاری معروف است. این سیستم بادی سابقه طولانی دارد كه در شرایط حاضر نتیجه وزش این باد تولید ۳۰۰ هزار هكتار تپه ماسه ای در خوزستان است. به صورت قطع تخریب طبیعت در سال های اخیر قدرت اثرگذاری منفی این بادها را تشدید كرده است.

به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، از ابتدای شروع فصل بهار شهرهای مختلف استان خوزستان در بعضی روزها با پدیده گرد و غبار دست و پنجه نرم كرده است و این روند در طول فصل بهار و تا حدی هم تابستان ادامه خواهد داشت.
1397/02/15
13:08:06
5.0 / 5
5432
تگهای خبر: تالاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است