قرار سبز هفته نخست بهمن

ركابزنی، پاكسازی، درختكاری و آموزش برای حفظ محیط زیست

ركابزنی، پاكسازی، درختكاری و آموزش برای حفظ محیط زیست

لوازم حیوان خانگی: فعالان محیط زیست در قرار سبز هفته نخست بهمن ماه فعالیت های مختلفی برای حفظ محیط زیست كشور انجام دادند.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، فعالان محیط زیست در قرار سبز هفته نخست بهمن ماه فعالیت های مختلفی برای حفظ محیط زیست كشور انجام دادند.

برنامه صعود گروه زیست محیطی صبا و باشگاه كوهنوردی اوج بادرود به كوه گنبد باز نطنز در استان اصفهان با پاكسازی همراه بود. در این روز با حضور بیشتر از ۳۰ نفر از اعضای گروه و مشاركت هیئت ورزش های همگانی و اداره ورزش و جوانان این شهر، برنامه صعود و پاكسازی در كوه گنبد باز نطنز انجام گرفت و این منطقه از حیث زباله پاكسازی شد. در این برنامه عضو شورای اسلامی شهر بادرود باز حضور داشتند.

دانش آموزان دبستان سیدالشهداء شهرستان ثلاث باباجانی از توابع استان كرمانشاه آموزشهای مربوط به تفكیك كاغذهای باطله از سایر زباله ها را فرا گرفتند. هدف اصلی از اجرای این طرح فرهنگسازی بازیافت كاغذ باطله و تفكیك كاغذ از سایر زباله هاست.

۱۲۰ توریست كرمانشاهی مبادرت به كاشت نهال بلوط در بام شهر خرم آباد مركز استان لرستان كردند. در این برنامه كه توسط تور گردشگری بلوط برگزار شده بود، مظفر افشار پدر بلوط ایران ضمن همراهی گردشگران، توضیحاتی را درباب اهمیت بلوط و نهالكاری نمایش كردند.

برنامه های ویژه هفته هوای پاك به كوشش انجمن هواداران كارون زلال در ۷ مدرسه شوشتر اجرا شد. طی این برنامه ها بیشتر از ۵۰۰ دانش آموز خوزستانی آموزش های محیط زیستی و مفاهیم آنرا فرا گرفتند. پیاده روی، جشن بادبادك ها، مسابقه نقاشی، بازدید از ایستگاه سنجش آلودگی و مسابقه بادكنك بادكنی همچون برنامه های متنوع این هفته در مدارس شوشتر بود.

همایش پیاده روی خانوادگی همزمان با هفته هوای پاك در پلدختر اجرا شد. در این برنامه جمعیت قابل توجهی از شهروندان دوستدار محیط زیست به همراه تعدادی از مسئولین با شعار خانواده، مشاركت مردمی و هوای پاك، مسیر ورزشگاه شهید سرمالیان تا اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان در استان لرستان را بصورت پیاده طی كردند.

به كوشش اعضای انجمن همیاران محیط زیست موسسه آسمانرود رحیم آباد در استان گیلان، آموزش مفاهیم محیط زیستی در دبستان شهید زكی پور این شهر با رویكرد ترویج آموزش محیط زیستی صورت گرفت.

مراسم ویژه روز هوای پاك در مدرسه حضرت زینب شهر كیاشهر در استان گیلان اجرا شد. این برنامه با مشاركت كارگروه كودك و نوجوان انجمن بوم بانان گیل و دیلم، شهرداری و شورای این شهر، رئیس منطقه و محیط بانان پارك ملی بوجاق و همین طور تعدادی از دانش آموزان انجام شد.

به كوشش گروه كوهنوردی مهتاب كویر زرند در استان كرمان، برنامه كاشت بادام كوهی و انغوزه (بومی منطقه) و همین طور پاكسازی مسیر كوهنوردی از زباله انجام گرفت. بیابان زدایی و كمك به رشد گیاهان بومی منطقه از اهداف این گروه است.

برنامه ۱۸۵ تشكل پاكسازان طبیعت فارس، در هفته هوای پاك با حضور جمع كثیری از شهروندان شیرازی با پیاده روی در پارك سرسبز خیابان چمران همراه بود. حاضرین در این برنامه ضمن ترویج فرهنگ ورزش های همگانی و حفظ محیط زیست، به لزوم استفاده از حمل و نقل پاك تاكید نمودند. درانتها این مراسم كه با حضور مدیركل حفاظت محیط زیست استان، تعدادی از مسئولین و اعضای تشكل پاكسازان طبیعت فارس برگزار شد، به قید قرعه دو دوچرخه و هدایای بهادار به برخی از شركت كنندگان اهدا شد.

دومین جشنواره ی پَپی، با موضوعات محیط زیستی در كوهدشت اجرا شد. در این جشنواره برای گروه های سنی كودك و نوجوان در چند بخش و با محوریت نقاشی، نوشته و نقاشی، شعر و انشاء طراحی و برنامه ریزی شده بود بیشتر از ۳۰۰ اثر به مرحله ی داوری رسید. هدف این جشنواره، آشنایی هر چه بیشتر كودكان و نوجوانان با محیط زیست، مشكلات زیست محیطی و فرهنگسازی از سنین پایه بود كه با استقبال خوب مخاطبان موردنظر مواجه گردید.

به كوشش انجمن بانوان طبیعت دوست آبدانان و در امتداد حفظ محیط زیست، پویش درب بطری در دبستان شهدای دانش آموزی این شهر در استان ایلام اجرا شد و دانش آموزان مبادرت به جمع آوری درب بطری پلاستیكی كردند.

طبیعت دوستان ثلاث باباجانی در استان كرمانشاه به مناسبت هفته هوای پاك در اقدامی نمادین، طبیعت اطراف این شهر را از زباله پاكسازی كردند.

انجمن پاژین بانه در امتداد آموزش و آگاهی بخشی جوامع محلی، فیلم هایی محیط زیستی را در مسجد روستای رشید قلعه این شهر به نمایش گذاشت كه با استقبال بینظیر اهالی این روستا در استان كردستان همراه بود.

اعضای گروه طنین پاكبانان شیروان در هفتاد وپنجمین همایش محیط زیستی خود مسیر میدان انقلاب تا میدان شهدای این شهر در استان خراسان شمالی را با مشاركت همیاران و شهروندان شیروانی از زباله پاكسازی كردند.

به كوشش موسسه آسمانرود رحیم آباد و مشاركت تعدادی از مسئولین و اهالی منطقه، همایش هفته هوای پاك باوجود سردی هوا در باشگاه شهید صمدپور این شهر در استان گیلان اجرا شد. در این مراسم اجرای نمایش شاد با رویكرد محیط زیستی، اجرای قطعه آهنگ و دكلمه، نمایش حركات رزمی و ورزشی توسط ورزشكاران و همین طور مسابقات مختلف به همراه اهدا جوایز در میان كودكان انجام گرفت. در انتهای این مراسم باز جوایزی به آثار خلاقیت های هنری از مواد بازیافتی اهدا شد.

برنامه پاكسازی اطراف امامزاده شاهرضا در دهچاه و ورودی این روستا در استان فارس اجرا شد. درانتها این برنامه كه به كوشش گروه پاكسازان طبیعت شهر مشكان و مشاركت تعدادی از مسئولین و همین طور حضور پرشور مردم دوستدار طبیعت و دانش آموزان با شعار "هوای پاك، مسئولان، مردم" برگزار شد، جوایزی از جانب مسئولین به دانش آموزان اهدا شد.

در این برنامه كه به كوشش گروه پاكسازان طبیعت مشكان و مشاركت اداره محیط زیست و آموزش و پرورش شهرستان نیریز و همین طور مدیریت و كاركنان دبستان شهید زاهدی این شهر در استان فارس برگزار گردید، مطالبی درباب هوای پاك توسط كارشناسان تشریح شد و درانتها مراسم باز با جمع بندی مطالب و سوال از دانش آموزان، به نفرات برگزیده جوایزی اهدا شد.

برنامه گرامیداشت هفته ملی هوای پاك توسط ناجیان نبض زمین آذربایجان غربی در مدرسه ابتدایی شاهد ابراهیمی آذر ارومیه، با هدف آگاهی بخشی به دانش آموزان درباب نقش موثر آنها در داشتن زمینی با هوای پاك انجام شد.

نكوداشت هفته هوای پاك به كوشش انجمن یاوران سبزاندیش طبیعت و مشاركت دوستداران محیط زیست در شهرستان های گناوه و دیلم استان بوشهر با هدف احداث همبستگی و هم اندیشی برای طرح ایده ها در مقابل كاهش آلودگی هوا اجرا شد. در این برنامه سپس كوهپیمایی و تشكیل زنجیره همبستگی هوای پاك، بر گسترش فضاهای سبز و برنامه های درختكاری با مشاركت عمومی و تسریع در فراهم نمودن زمینه های سرمایه گذاری برای بازیافت پسماندها و خروجی فلرها توسط متولیان امر تاكید شد.

برنامه آموزشی كارگروه اكوتوریسم موسسه محیط زیستی سرزمین ایده آل ما اجرا شد. در این برنامه ضمن بازدید از حیات وحش سلكه و سد خاكی سقالكسار، مسیر بازدید باز از زباله پاكسازی شد.

پروژه بذركاری از راه اهدای مدادهای سبز به دانش آموزان در مدرسه سبز سما لاهیجان استان گیلان اجرا شد. در این پروژه بزرگ، سپس برگزاری كارگاه آموزشی كاشت بذر، به هر یك از دانش آموزان و پرسنل مدرسه، مدادی سبز كه حامل بذر بودند، اهدا و نحوه كاشت آن آموزش داده شد و مقرر شد پس از پرورش بذرها و تبدیل شدنشان به نهال، در سطح شهر توسط شهرداری لاهیجان به نام آن دانش آموز غرس شود.

با مشاركت انجمن همیاران طبیعت و آموزش پرورش ناحیه یك خرم آباد در استان لرستان و به مناسبت هفته ملی هوای پاك، كارگاهی آموزشی برای دانش آموزان دبیرستان زینبیه این شهرستان انجام شد كه در این كارگاه دانش آموزان با موضوعاتی از قبیل انرژی های پاك و پنل های خورشیدی آشنا شدند.

با مشاركت انجمن همیاران طبیعت و آموزش پرورش ناحیه یك خرم آباد، دانش آموزان دبیرستان زینبیه این شهر در استان لرستان ضمن بازدید از موزه حیات وحش، در كارگاهی آموزشی با خصوصیات گونه های جانوری باز آشنا شدند.

نود و هشتمین برنامه انجمن همیاران و پاكسازان طبیعت شهرستان اقلید به كاشت دانه های جنگلی اختصاص یافت. در این برنامه دانه های جنگلی از قبیل ارژن، بادام كوهی و گیاهان مرتعی شامل آنغوزه، سِكاله و كُما در ۶ هكتار از مراتع منطقه گردش پذیر تنگ نباتی كاشته شد تا سطح كشت بذر در این منطقه امسال به ۱۶ هكتار برسد. كارشناسان انجمن همیاران و پاكسازان طبیعت اقلید استان فارس، در این هفته علاوه بر برنامه كاشت بذر، با حضور در مدرسه ابتدایی امام جواد (ع)، دانش آموزان را با مفاهیم حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی شامل محیط زیست، آب و خاك، دفع زباله، جنگل و حیات وحش آشنا كردند.

با مشاركت انجمن مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی دوستداران طبیعت سعدآباد استان بوشهر و تعدادی از نهادها و موسسات این شهر و همین طور شهر دشتستان، برنامه درختكاری و مسابقه نقاشی به مناسبت هوای پاك در پارك ساحلی سعدآباد اجرا شد. درانتها این برنامه یك دستگاه دوچرخه به برنده مسابقه نقاشی اهدا شد.

طرح جنگلانه در شهر سروستان با مشاركت گروه عاشقان طبیعت سروستان و همكاری اداره منابع طبیعی این شهر در استان فارس انجام گرفت. در این برنامه بذر درختان و گیاهان بومی از قبیل بادام كوهی، ارژن، چلال و گیاهان داروئی جاشیر خوراكی و انغوزه در كوههای اطراف چشمه لائیسی تنگ غیبی كاشته شد.

برنامه ویژه هفته هوای پاك در شهر سروستان انجام گرفت. در این برنامه كه با مشاركت ادارات منابع طبیعی و محیط زیست، گروه عاشقان طبیعت، آموزگاران و نونهالان این شهرستان در استان فارس برگزار می شد، دانش آموزان دبستان باران ضمن آشنایی با نحوه كاشت انواع بذر درختان و گیاهان و مراقبت از آنان، خصوصیات حیوانات و جانوران بومی منطقه را فرا گرفتند.

به مناسبت هفته هوای پاك، ركابزنان آزاد بهبهانی در استان خوزستان، برای نخستین بار مسیر دشوار فیلگه - چاه نفت – خاییز - تنگ تكاب (دریاچه - مسیر راه تخت) را ركاب زدند. این تیم ۷ نفره برای نخستین بار در تاریخ دوچرخه سواری بهبهان موفق به ركابزنی این مسیر طولانی شدند.

گروه رفتگران طبیعت بهبهان با دعوت از گروه رفتگران طبیعت خوزستان برای ششمین بار برنامه مشترك محیط زیستی را با این گروه برگزار كرد. در این برنامه كه با حضور حداكثری اعضای هر دو برگزار شد، سپس بازدید از نرگسزار و خانه هنرمندان بهبهان، پارك ساحلی خورسو (خارستان) از زباله پاكسازی شد.

با تلاش خانه محیط زیست و به مناسبت هفته هوای هوای پاك، بازدید علمی كارشناسان سازمان پسماند منطقه ۳ تهران از خانه محیط زیست تهران در منطقه اوشان انجام گرفت. در این بازدید درباب مواردی همچون تاریخچه خانه محیط زیست و بازآفرینی در ایران و جهان، روشهای متداول و مدرن كنترل حجم زباله و استفاده كمتر از منابع طبیعی و همین طور روش ساخت محصولات بازآفرینی، برای كارشناسان توضیحاتی نمایش شد.

1397/11/11
22:30:11
5.0 / 5
4462
تگهای خبر: آب , آلودگی , جانور , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است