استاندار هرمزگان پیشنهاد داد:

مجوز صید آبهای دور به بومیان در قالب تعاونی ها واگذار شود

مجوز صید آبهای دور به بومیان در قالب تعاونی ها واگذار شود

به گزارش لوازم حیوان خانگی استاندار هرمزگان با اعلان اینكه اگر بنا به اعطای مجوز صیدترال است این مجوز را به بومیان بدهید، اظهار داشت: مجوز صید آبهای دور به بومیان در قالب تعاونی ها واگذار شود.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، فریدون همتی جمعه شب در نشست بررسی کارهای شیلاتی که با حضور سمیه رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی و حسین رییسی نماینده مردم شریف شرق هرمزگان در مجلس شورای اسلامی اجرا شد. با اشاره به برگزاری جلسات گوناگون با وزارت کشور که در نهایت منجر به ابلاغ مصوبه ای به سازمان شیلات شد، اظهار داشت: سازمان شیلات مصمم است یکایک مواردی که می تواند میزان خطای کار را پایین بیاورد اجرائی کند. وی ادامه داد: از طرفی ما باید فعالیت هایمان را به سمت آبهای دور ببریم چونکه ثروت خوبی در آنجا نهفته است و خیلی از کشتی های صید ترال به خصوص در حوزه خلیج فارس می توانند تغییر کاربری بدهند وآسیب کمتری را به دریا تحمیل کنند. استاندار هرمزگان همین طور با ارائه پیشنهاداتی بمنظور تامین منابع لازم در امتداد رونق صنعت پرورش ماهی در دریا، افزود: باید صید را مدیریت نماییم وصیادان محلی نیز در قالب تعاونی ها ساماندهی شوند که بتوانند با سرمایه گذاری در این طرح ها مشارکت کنند و دولت و مجلس نیز بعنوان پشتیبان در کنار جامعه صیادی محلی باشد. همتی اشاره کرد: در بسیاری برای ترمیم دریا و تقویت ذخایر دریایی، رهاسازی بچه ماهی و میگو در فصولی از سال صورت می گیرد که این کار باتوجه به کمبود برخی ذخایر آبزی باید در حوزه خلیج فارس و دریای عمان نیز عملیاتی شود. استاندار هرمزگان تاکید کرد: اگر بنا باشد صید ترال در قالب های قانونی و برمبنای ضوابط فنی نیز شکل بگیرد، این مجوزها باید در اختیار بومی های استان قرار بگیرد چونکه به عقیده صاحبان شناورهای صیادی سبک، در محدوده فنی مجاز صید برای این شناورها، صید کم شده و می
توان این صیادان را در قالب تعاونی ساماندهی کرد که بتوانند در محدوده های صید ترال وفانوس ماهیان فعالیت کنند. همتی اظهار داشت: این پیشنهاد به سازمان شیلات ارائه شده و اگر بومی های استان وارد این فعالیت شوند، هم می توانند از دریا محافظت کنند و هم معیشت پایدار برای آنها به وجود آمده است. وی ادامه داد: بیش از ۲۰ مجوز صید فانوس ماهیان از سازمان شیلات برای استان ستاندن شد که به بومی ها واگذار شود اما استقبالی نشد؛ اگر استقبال شود ما حاضریم این مجوزها را به بومی های استان به خصوص در حوزه جاسک بدهیم. استاندار هرمزگان با اعلان اینکه مجموعه دولت در هرمزگان همچنان به واگذاری مجوز صید به بومیان مصرّ است، ابراز امیدواری کرد با کمک تخصصی مجلس بعنوان ناظر وشیلات بعنوان دستگاه تخصصی مجری این بخش، دستیابی به نقطه مطلوب مورد نظر قوه مقننه و سازمان شیلات بعنوان بخش دولتی هر چه زودتر محقق شود و منافع مشترک حاصل از این تصمیم گیری برای بومیان حوزه دریا رقم بخورد.


منبع:

1399/09/01
16:29:00
5.0 / 5
1090
تگهای خبر: آب , دستگاه , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است