گزارش لوازم حیوان خانگی؛

کند شدن نبض حیات گیلان

کند شدن نبض حیات گیلان

به گزارش لوازم حیوان خانگی طی سالهای اخیر کوه خواری و جنگل خواری و سبز شدن ویلاهای لاکچری در مناطق جنگلی گیلان در سایه بی نظارتی، حیات این استان را به خطر انداخته است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- بهرام قربانپور: وقتی زیر سایه سار درختان یا کنار ساحل آرام و در پس موج های پریشان، نفس می کشیم و اکسیژن آزاد و سالم به ریه های خسته ما جان باردیگر می بخشد و زندگی را برای ما رقم می زند شاید کمتر قدر این نعمت الهی را می دانیم یا اصلاً به چگونگی پدید آمدن آن نمی اندیشیم، اما در مقابل وقتی در زیر ابرهای سمی آسمان پایتخت و یا دیگر شهرهای آلوده تن به نفس کشیدن می دهید آن وقت است پی به ارزش و اهمیت جنگل های سر به فلک کشیده شمال کشور می برید.
به راستی منابع طبیعی گوهر نایاب و میراث پرارزش و ماندگار زمین است که خداوند به ما ارزانی داده و حفظ، حراست و امانت داری از این میراث پرارزش برای همه ما یک وظیفه و تکلیف است چون که اگر حیات جنگل و منابع طبیعی به مخاطره بیافتد حیات انسان و سایر موجودات هم در معرض خطر قرار خواهد گرفت و این کنش و واکنش همانند زنجیره ای محکم به هم وصل هستند.
نبض حیات گیلان کُند می زند
جنگل ها، کوه ها، چشمه ها، سواحل و دریا سرمایه های عظیمی و ارزشمندی هستند که استانهای شمالی بخصوص گیلان همیشه سبز، همه این مواهب را یک جا باهم دارد. ثروتی ملی که از دیرباز، توجه ویژه ای برای حفظ حیات آنان وجود داشت. اما مدتی است که خبرهای خوشی از انفال و اموال عمومی این استان عزیز به گوش نمی رسد. در حالی بخشی از کوه ها، جنگلها و سواحل گیلان محل تاخت و تاز برخی سودجویان و منفعت طلبان قرار گرفته که مکرر از تریبون های مختلف نسبت به کوه خواری و جنگل خواری اخطار داده شده ولی گوش شنوایی برای آن نبوده است.
پدیده شوم کوه خواری و جنگل خواری در سالهای اخیر، نبض حیات این دیار سبز را مبتلا به اختلال کرده و این نبض کند می زند پدیده شوم کوه خواری و جنگل خواری در سالهای اخیر، نبض حیات این دیار سبز را مبتلا به اختلال کرده و این نبض کند می زند. کوه های سر به فلک کشیده، مدتی می شود که جلوی چشمان همه، توسط عده ای سودجو درحال ناپدید شدن هستند.
جنگل، این نبض تنفس زمین، مدت ها است که یک دفعه نقطه ای از آنکه انسانی گذر نمی کند، توسط عده ای خاص بلعیده شده، ویلاهایی عظیم و با امکانات، جایگزین می شوند. برخی معادن بلای جان کوه هایمان شده اند. با هر انفجار و لرزشی از استخراج، بخشی از کوه می میرد و جانی به ثروت نظام سرمایه داری می بخشد. مافیای قدرت در پس پرده این تخریب ها و صدمه به منابع ملی، تنها نظاره گر خسارتی هستند که برای منافع خود، بر جان زمین وارد می سازند. ضعف نظارتی و گاهی نبود نظارت، سبب شده میدان برای سوداگران منابع ملی خالی شود.

روستانشینان حافظان واقعی جنگل ها
گذشتگان و نیاکان ما با جنگل خاطره ها دارند، آنها با جنگل زندگی می کردند و به شکلی با ادبیات جنگل خو گرفته بودند. بدون شک آنها را باید حافظان واقعی جنگلها و منابع طبیعی بدانیم چون که این روستانشینان و جنگل نشینان زحمت کش پس از گذشت سال ها زندگی در جنگل، نه تنها ذره ای از جنگل نکاستند بلکه باعث بارور شدن جنگلها و مراتع و منابع طبیعی شدند و همزاد پنداری منابع طبیعی و انسان ها با رفتار جنگل نشینان و روستاییان رنگ حقیقت گرفته بود اما با تصویب و اجرایی شدن طرح خروج دام و جنگل نشینان از جنگل، نه تنها جنگلها و منابع طبیعی حفظ و حراست نشد بلکه راه را برای سودجویان و منفعت طلبان باز کردند.
عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه پدیده کوه خواری و جنگل خواری در گیلان کاملاً مشهود است، اظهار نمود: وجود طبیعت کم نظیر، جنگلها و داشتن آب و هوای مناسب در نقاط مختلف گیلان سبب شده تا مورد توجه بومیان و غیربومیان قرار گیرد و در نتیجه به کوه خواری و جنگل خواری منتج شود.
ابراهیم قاسمی روشن با اشاره به اینکه روستاهای گیلان بیشتر مورد توجه کوه خواران و جنگل خواران قرار گرفته است، اظهار داشت: وجود مناظر زیبا در دامنه کوه ها و جنگلها سبب شده تا مورد دستبرد، تعدی و تجاوز افراد قرار گیرد.
وی افزود: برای مشاهده پدیده کوه خواری و جنگل خواری کافی است از شهر خارج شده و به حاشیه شهرها و روستاها بروید یقیناً با صحنه های شوم کوه خواری و جنگل خواری مواجه خواهید شد که باعث رنجش و نگرانی است.
این استاد دانشگاه ضمن اشاره به ساخت ویلاها و آپارتمان ها در دامنه کوه ها و جنگل های گیلان، این اقدامات را نمونه بارز کوه خواری و جنگل خواری برشمرد و خاطرنشان کرد: ترویج فرهنگ حفظ و حراست از منابع طبیعی، کوه ها و جنگلها نخستین و مهم ترین راهکار مبارزه با کوه خواری و جنگل خواری است. ترویج فرهنگ حفظ و حراست از منابع طبیعی، کوه ها و جنگلها نخستین و مهم ترین راهکار مبارزه با کوه خواری و جنگل خواری است
قاسمی روشن با اشاره به اینکه جنگل نشینان و ساکنین روستاها بهترین حافظان منابع طبیعی هستند، اظهار داشت: نهادینه شدن فرهنگ حفظ و حراست از منابع طبیعی در روستاها راهکار اثربخشی در مقابله با کوه خواری و جنگل خواری است.
وی افزود: اگر برای یک روستانشین اهمیت جنگلها و منابع طبیعی به خوبی تبیین شود آنها مصمم تر در مقابل کوه خواری و جنگل خواری خواهند ایستاد.
نظارت ها جدی تر شود
عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان با تکیه بر رصد جدی نهادهای نظارتی بر حفظ و صیانت از منابع طبیعی و انفال عمومی، خاطرنشان کرد: نهادهای نظارتی می بایست بگونه ای عمل کنند که پدیده شوم جنگل خواری و کوه خواری از چشمان تیزبین آنها مخفی نماند.
قاسمی روشن افزود: رابطه مستقیمی بین گسترش پدیده کوه خواری و جنگل خواری با بی توجهی نهادهای نظارتی وجود دارد، اگر متولیان امر نظارت جدی بر این مساله داشته باشند یقیناً نفس های این پدیده شوم به شماره خواهد افتاد.
وی با اشاره به اینکه جنگل خواری لزوماً فقط تصاحب و مالکیت جنگل و کوه نیست، افزود: بریدن درختان، سرقت و قاچاق چوب از جنگل هم به شکلی جنگل خواری به حساب می آید چون که باعث نابودی فضای سبز و از بین رفتن جنگلها می شود.

پدیده جنگل خواری و کوه خواری چهره جنگل های گیلان را کچل کرده است
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه پدیده جنگل خواری و کوه خواری چهره جنگل های گیلان را کچل کرده است، اظهار داشت: وقتی وارد برخی نقاط جنگلی گیلان می شوید خالی بودن جنگل از درخت به وضوح دیده می شود و جایگزینی برای درختان بریده شده تعریف نشده و همین مبحث نشان دهنده عدم توجه متولیان امر به منابع طبیعی و حراست از آن است.
قاسمی روشن، جنگل های گیلان را ریه های تنفسی و حیات استان برشمرد و بیان نمود: نابودی جنگلها و منابع طبیعی به منزله نابودی آب و هوا و طبیعت کم نظیر گیلان است که اگر اقدام پیشگیرانه ای صورت نگیرد اتفاقات ناخوشایندی در انتظار طبیعت گیلان خواهد بود.
وی تخریب جنگلها و منابع طبیعی گیلان زنگ خطری برای به چالش کشیدن اقتصاد و معیشت استان است تخریب جنگلها و منابع طبیعی گیلان را زنگ خطری برای به چالش کشیدن اقتصاد و معیشت استان دانست و افزود: وقتی طبیعت زیبای گیلان دستخوش تغییر شود بدون شک به اقتصاد گردشگری و همینطور اشتغال و معیشت اثر منفی خواهد گذاشت.
عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان با اشاره به اینکه جنگل خواری و کوه خواری باعث تشدید حاشیه نشینی در شهرها می شود اظهار داشت: جنگل خواری و کوه خواری و به تبع آن حاشیه نشینی در شهرها می تواند چالش های زیادی برای شهرها ایجاد نماید که این مورد در خیلی از شهرها بخصوص در استان گیلان دیده می شود.
قاسمی روشن ضمن اشاره به صدمه های کوه خواری و جنگل خواری در ابعاد مختلف، خاطرنشان کرد: جنگل خواری و کوه خواری باعث اعتماد خواری مردم از مسؤلان و دست اندرکاران نظام می شود و باعث هدر رفت سرمایه اجتماعی می شود.
وی افزود: تشدید پدیده کوه خواری و جنگل خواری باعث تغییرات آب و هوایی و در نتیجه وقوع سیلاب های سهمگین می شود.
قانونی که به نفع روستانشینان نیست
جنگل های گیلان قربانی سودجویی عده ای از کاخ نشین ها شده و کوه هایمان درحال محو شدن در پس منافع انسانی هستند. ناگهان در عمق جنگل که حتی بومیان گذرشان هم به آنجا نخورده، درختانی می میرند تا ویلایی سر به فلک بکشد و خودنمایی کند در حالیکه در همان حوالی ساکنین و بومیان منطقه برای تملیک و ساخت و ساز زمینهای آبا و اجدادی خود با مشکلات قانونی مواجهند انگار قانون به نفع کوه خواران و جنگل خواران وضع شده نه روستانشینان.
تاخت و تاز معادن هم رنج دیگری است که بر دوش طبیعت زخمی گیلان سنگینی می کند و تابحال هم مرحمی برای این رنج نامبارک پیدا نشده است و روز به روز هم شکاف این زخم کهنه، عمیق تر می شود. اگر سفری کوتاه به جنوب گیلان داشته باشید چهره خدشه دار طبیعت کوهپایه ای آن مناطق را خواهید دید که از دور و نزدیک خودنمایی می کند.
بحران کوه خواری، عمر و هیبت طبیعت بی جان را تهدید می کند و مسلماً برای آینده زمین زیان بار خواهد بود و چرخه حیات گرفتار تغییرات منفی جبران ناپذیر خواهد شد. نبود نظارت کافی، سهل انگاری در صدور مجوز و ضعف متولیان امر در نگهداری و حفظ و صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست سبب شده تا شاهد زره زره آب شدن و نابودی تدریجی منافع طبیعی باشیم، که می طلبد برای حفظ این منابع پرارزش و بی بدیل چاره ای عملی و کارشناسانه اندیشید و تا دیر نشده برای نجات جان زمین از شر طمع انسانی، وارد عمل شد.


منبع:

1400/07/26
23:20:22
5.0 / 5
257
تگهای خبر: آب , جنگل , درختان , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است