آخرین وضعیت طاعون نشخوارکنندگان در البرز

آخرین وضعیت طاعون نشخوارکنندگان در البرز

به گزارش لوازم حیوان خانگی، البرز مدیرکل محیط زیست البرز از تلف شدن ۱۲۰ کل و بز وحشی بر اثر شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک در طالقان اطلاع داد.مجید درگی در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به آخرین وضعیت تلفات طاعون نشخوارکنندگان کوچک در طالقان اظهار نمود: بر مبنای آخرین پایش های صورت گرفته تابحال ۱۲۰ لاشه کل و بز وحشی در طالقان مشاهده شده است.

وی افزود: در طول سه هفته ای که از شیوع این بیماری در طالقان می گذرد، سه کمیته بحران شهرستان و یک کمیته بحران استان برگزار شده است.

وی تصریح کرد: با مشارکت گروههای جهادی و جوامع محلی در چارچوب ۱۰ گروه، پایش ها هنوز ادامه دارد و هر دو سه روز یک مرتبه منطقه برای شناسایی تلفات جدید بررسی می شود.

این مسئول تصریح کرد: خوشبختانه طی چند روز گذشته هیچ مورد ابتلای جدیدی مشاهده نشده و میتوان امیدوار به فروکش کردن این ویروس باشیم.

مدیرکل محیط زیست البرز اظهار نمود: هم اکنون دو کمپ ثابت و یک کمپ سیار در ارتفاعات کوه های طالقان به صورت شبانه روزی از بامداد پایش منطقه را شروع کرده تا از گذار گله های بیمار به منطقه و تداخل آنها با گله های سالم جلوگیری نمایند.

این مسئول با اشاره به اینکه طی پایش های جدید تنها دو سه مورد لاشه قدیمی متلاشی شده شناسایی شده اند، تصریح کرد: بخش عمده ای از این لاشه ها توسط گوشتخواران خورده شده بود.

درگی افزود: این لاشه ها غذای سالمی برای گوشتخواران محسوب می شوند و هیچ خطری برای آنها ندارند چون ویروس طاعون نشخوارکنندگان کوچک تنها در ۷۲ ساعت در لاشه می ماند و پس از آن هیچ خطری نه برای گوشتخواران نه سایر نشخوارکنندگان کوچک دارد.

مدیرکل محیط زیست البرز ضمن اشاره به تاثیرسیل اخیر طالقان در شدت شیوع این بیماری اظهار داشت: سیل اخیر طالقان به قول کسانی که چند دهه از عمرشان گذشته، در ۱۰۰ سال گذشته بی سابقه بوده است.

وی افزود: بدون شک تغییرات ناگهانی آب و هوا، حوادث طبیعی مثل سیل نقش به سزایی در بالا رفتن سرعت بیماری در حیات وحش دارد چون در زمان وقوع چنین حوادثی به علت استرس و شوک ناگهانی، ایمنی بدن و سد دفاعی حیوان به شدت کاسته می شود.

این مسئول اضافه کرد: ۷۰ درصد تلفات طاعون بزغاله های کوچکی بودند که به خاطر سیل و طوفان و شرایط جوی نامساعد از مادر و گله خود جدا شده و با این اتفاق احتمال ماندگارشان در حیات وحش به شدت کاهش پیدا کرد.

درگی اظهار نمود: بدون بخشایش ۵۰ درصد تلفات طاعون اخیر ناشی را میتوان به سیل تعمیم داد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود یکی دیگر از علل شیوع طاعون در طالقان را ورود دام های اهلی عموما غیرمجاز به منطقه اعلام نمود و توضیح داد: دامپزشکی و اداره کل منابع طبیعی نقش به سزایی در جلوگیری از این ویروس در گله های حیات وحش دارند.

درگی اظهار داشت: در پروتکلهای دامپزشکی واکسیناسیون ۷۵ درصد گله ایمنی لازم را بوجود می آورد و لازم نیست تک تک دام ها واکسینه شوند.

وی اظهار نمود: در شهرستان طالقان ۸۵ هزار راس دام غیر از دام های عبوری وجود دارد که در برنامه واکسیناسیون دامپزشکی باید بین ۵۵ تا ۶۰ هزار راس آنها واکسینه شوند.

مدیرکل محیط زیست البرز افزود: مشکل محیط زیست با ۲۵ هزار راسی است که در برنامه واکسیناسیون قرار ندارند به علت تداخلی که با حیات وحش دارند خطر ساز هستند.

وی تصریح کرد: با این اوصاف باید پوشش واکسن در مورد این بیماری را به صد در صد رساند تا از ابتلای حیات وحش به این بیماری جلوگیری نماییم.

وی اظهار داشت: در کنار این اقدام، منابع طبیعی هم باید از ورود دام های غیر مجاز به عرصه های طبیعی جلوگیری نماید تا شاهد وقوع چنین تجربه های تلخی در حیات وحش نباشیم.
1401/06/08
15:52:44
5.0 / 5
223
تگهای خبر: آب , پزشك , تجربه , حیات وحش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است