چراغ یونسکو برای قشم و ارس سبز شد

چراغ یونسکو برای قشم و ارس سبز شد

لوازم حیوان خانگی: به گزارش لوازم حیوان خانگی، عضو شورایعالی ژئوپارک های جهانی یونسکو با بیان اینکه ثبت جهانی ژئوپارک ارس در یونسکو تایید شد، اما در بهار ۱۴۰۲ حکم آن تنفیذ خواهد شد، اطلاع داد که ژئوپارک قشم هم کارت سبز یونسکو را دریافت کرد.


علیرضا امری کاظمی ضمن اشاره به جلسه شورایعالی یونسکو که در تایلند برگزار شد، به ایسنا اظهار داشت: ژئوپارک قشم کارت سبز یونسکو را دریافت کرد و عضویت آن در شبکه جهانی ژئوپارک ها به مدت چهار سال دیگر تمدید گردید.
به قول او، در جلسه افتتاحیه این کنفرانس، ژئوپارک قشم در شاخصهای توسعه جامعه محلی و مشارکت بانوان بعنوان یکی از بهترین ژئوپارک های جهان ارائه شد.
مدیر ژئوپارک قشم و مشاور ژئوپارک ارس همینطور در رابطه با سرانجام پرونده ژئوپارک ارس توضیح داد: در اجلاس اخیر، ژئوپارک ارس تاییدیه اعضای شورای جهانی را دریافت کرد، البته تاییدیه شورای اجرایی یونسکو که در زمستان تشکیل جلسه خواهد داد را هم باید دریافت کند تا در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ حکم ژئوپارک جهانی از جانب دبیرکل یونسکو به ارس تفیذ شود. بدین سان ارس بعد از قشم، دومین ژئوپارک ایران و خاورمیانه خواهد شد.
امری کاظمی در عین حال خاطرنشان کرد: باآنکه ژئوپارک ارس تایید اعضای شورای ژئوپارک های جهانی را دریافت کرده، اما با عنایت به پایش هایی که در این زمان صورت خواهد گرفت لازم است تا زمان دریافت تاییدیه نهایی، فعالیت ها و عملکرد آن تداوم داشته باشد.


قلمرو ژئوپارک ارس با مساحت ۱۶۷۰ کیلومتر مربع که دارای ۳۱ ژئوسایت است، در محدوده جلفا در استان آذربایجان شرقی واقع شده است.
ژئوپارک جهانی قشم هم که در حال حاضر دارای ۳۵ ژئوسایت است، سال ۱۳۸۵ در شبکه جهانی ژئوپارک های یونسکو به ثبت رسید، اما در سال ۱۳۹۱ به علت آنچه ناتوانی مدیران وقت سازمان منطقه آزاد قشم در اجرای اهداف و برنامه ها اعلام شد، از شبکه جهانی ژئوپارک ها خارج شد. این ژئوپارک در سال ۱۳۹۶ با اصلاح ایرادها، موفق به دریافت کارت سبز یونسکو شد. ژئوپارک های جهانی هر چهار سال، از جانب شبکه جهانی ژئوپارک های یونسکو ارزیابی می شوند.
منبع:

1401/06/17
19:33:14
5.0 / 5
234
تگهای خبر: ارزیابی , سایت , شاخص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است